Nauczycieli jakiego przedmiotu najbardziej lubią uczniowie? Będziecie zaskoczeni!

Monika Piorun
13.10.2017 14:36
Nauczycieli jakiego przedmiotu najbardziej lubią uczniowie? Będziecie zaskoczeni!
fot. luciano de polo

Muzycy, plastycy, a może wuefiści? Których nauczycieli uczniowie darzą największą sympatią? Najnowsze wyniki badań przedstawiają zaskakujące wnioski na ten temat.

Na pytanie o ulubiony przedmiot szkolny wielu uczniów z przekąsem odpowiada: "długopis", "ołówek" lub "temperówka". Poczucie humoru jest wysoko cenione nie tylko wśród młodzieży - cecha ta jest także pożądana wśród nauczycieli, do których uczniowie mają największy sentyment.

Choć mogłoby się wydawać, że najbardziej pozytywnie powinni być oceniani przez uczniów nauczyciele przedmiotów, które nie spędzają młodym ludziom snu z powiek, to jednak okazuje się, że jest wprost przeciwnie. Dlaczego?

Uczniowie najbardziej lubią... matematyków?

Według najnowszego raportu Brainly - największej internetowej sieci edukacyjnej na świecie (łączącej 80 milionów użytkowników z 35 krajów) - aż 65 proc. uczniów uważa za swojego ulubionego belfra osobę, która potrafiła zainteresować ich wykładanym przedmiotem dużo bardziej niż inni nauczyciele. Wbrew powszechnemu przekonaniu o tym, że najbardziej znienawidzoną przez uczniów dziedziną są nauki ścisłe, to właśnie matematycy wygrywają w rankingu ulubionych nauczycieli.

Aż 17 procent uczniów wskazało, że osoby uczące matematyki są w ścisłej czołówce nauczycieli cieszących się największą sympatią młodzieży. Zaraz po nauczycielach "królowej nauk" znaleźli się poloniści (z 12-procentowym poparciem) i nauczyciele języków obcych (11-proc. wskazań). Z kolei na przeciwnym biegunie uplasowali się... fizycy i geografowie, których sympatią darzy zaledwie 3 proc. uczniów. Z czego to wynika?

Humor, pasja i "zarażanie" wiedzą: za co uczniowie cenią nauczycieli?

Młodzież wskazała, że wśród cech najbardziej pożądanych wśród nauczycieli jest poczucie humoru (20 proc. wskazań), pasja do nauczanego przedmiotu (17 proc. odpowiedzi) oraz umiejętność przekazywania wiedzy w niestandardowy sposób (16 proc. głosów).

Posiadanie takich cech przez nauczycieli sprawia, że aż 36 proc. uczniów jest w stanie starać się na ich lekcjach dużo bardziej niż podczas innych przedmiotów a na dodatek 25 proc. z nich twierdzi, że skłania ich to do częstszego odrabiania prac domowych.

dzien-nauczyciela
fot. East News

Nauczyciele obdarzeni poczuciem humoru, pasją i łatwością dzielenia się posiadanymi informacjami sprawiają, że aż połowa ankietowanych uczniów deklaruje, że byłaby gotowa korzystać z dodatkowych, nadprogramowych zajęć z przedmiotów, które uczą ich ulubieni wykładowcy.

Najwyżej oceniani przez młodzież nauczyciele potrafią też sprawić, że zaciekawiona nauczanym przez nich przedmiotem młodzież jest w stanie poszerzać wiedzę z danej dziedziny samodzielnie. Ważne jest też, by młodzi ludzie nie odczuwali presji ze strony nauczyciela i nie bali się mu zadawać pytań.

Wyniki raportu Brainly wskazują, że uczniowie, którzy nie obawiają się zapytać nauczyciela o to, co ich nurtuje, są w stanie nie tylko osiągać wyższe oceny, ale też są bardziej skłonni do tego, by poszerzać wiedzę na interesujący ich temat. Lepiej więc, by osoby, które uczą w szkołach, nie wzbudzały wśród uczniów lęku, bo takie negatywne emocje paradoksalnie powodują tylko... strach przed wiedzą!

Zobacz także

Zagłosuj

Jaki przedmiot wykładał Twój ulubiony nauczyciel w czasach szkolnych?

Liczba głosów:

Zobacz także

źródło: Raport Brainly - Badanie "Idealny nauczyciel", zrealizowane we wrześniu 2017 roku wśród 1462 użytkowników Brainly (uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych) metodą ankietową.

_____

zdrowie.radiozet.pl/π