Zamknij

Krup (podgłośniowe zapalenie krtani): choroba małych dzieci

12.02.2019 11:21

Krup to choroba wirusowa występująca często u małych dzieci. Zaczyna się od kilkudniowych objawów przeziębienia, jednak później rozwija się podgłośniowe zapalenie krtani. Objawy krupu łatwo poznać, bo charakteryzuje się szczekającym kaszlem, chrypką i świstem krtaniowym. Jeśli u dziecka wystąpią objawy krupu, to lepiej dmuchać na zimne i zgłosić się do lekarza pediatry.

Krup dotyczy głównie małych dzieci
fot. Shutterstock

Krup (podgłośniowe zapalenie krtani) to ostra choroba zapalna występująca głównie u małych dzieci. Choroba pojawia się zwykle między 6. miesiącem a 5. rokiem życia dziecka, szczyt zachorowań przypada jednak na 2. rok życia. Krup bardzo rzadko dotyczy nastolatków i osób dorosłych. Najwięcej zachorowań zdarza się w okresie jesiennym.

Podgłośniowe zapalenie krtani to jedna z najczęściej występujących przyczyn niewydolności oddechowej u dzieci. Choroby nie wolno lekceważyć, nawet gdy z pozoru przebiega łagodnie.

Krup najczęściej wywołują wirusy: wirus paragrypy, wirus grypy typu A lub B, adenowirus, wirus RS, metapneumowirus. Gdy wirus wniknie do organizmu, uszkadza błonę śluzową okolicy podgłośniowej krtani. Dochodzi wtedy do obrzęku błony śluzowej i zwężenia dróg oddechowych, z tego powodu pojawia się duszność oddechowa, świszczący oddech (stridor) i kaszel przypominający szczekanie. 

ZOBACZ: Dlaczego czasem warto zanieść dziecko do zamrażalki. Przeczytaj koniecznie. To może uratować Twojemu dziecku życie!

Objawy krupu

Objawy krupu pojawiają się nagle (zazwyczaj w nocy lub nad ranem), choć zwykle poprzedzone są objawami infekcji dróg oddechowych: kaszlem, katarem.

Charakterystyczne objawy krupu:

  • świst krtaniowy: wysoki, szorstki dźwięk wynikający z zaburzonego przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe;
  • chrypka;
  • szczekający kaszel;
  • duszność w czasie wdechu powietrza.

Objawy mogą mieć różne nasilenie: od łagodnego kaszlu i świstu w czasie oddychania, do ciężkich objawów obejmujących częsty szczekający kaszel, głośny wdechowy świst, wzmożoną pracę mięśni klatki piersiowej, sine zabarwienie skóry, niepokój i zaburzenia świadomości u dziecka.

Choć obraz podgłośniowego zapalenia krtani często wzbudza duży niepokój rodziców, to choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg. 

Rozpoznanie (diagnoza) krupu

Objawy krupu są charakterystyczne, dlatego zwykle nie ma potrzeby przeprowadzania dodatkowych badań. 

Określenie „krup” jest często stosowane jako synonim krupu wirusowego, czyli podgłośniowego zapalenia krtani.

Leczenie krupu

Leczenie krupu zależy od stanu zdrowia chorego i zaawansowania choroby. W przypadku łagodnej postaci krupu wystarczy jednorazowe podawanie glikokortykosteroidów doustnie, domięśniowo lub wziewnie. Rodzice powinni cały czas monitorować stan zdrowia dziecka i w razie zaostrzenia objawów zgłosić się z dzieckiem na SOR. W ciężkich przypadkach konieczna jest hospitalizacja i podanie adrenaliny. 

Oprócz farmakoterapii ważne jest regularne wietrzenie pokoju lub wyprowadzanie dziecka na chłodne powietrze, co przynosi ogromną ulgę. Ważne jest również zachowanie spokoju i zapewnienie komfortu dziecku, również poprzez przytulanie, ponieważ płacz i stres powodują nasilenie objawów.

U ponad połowy chorych objawy krupu ustępują samoistnie, co nie znaczy, że chorobę można lekceważyć. U niektórych dzieci objawy nasilają się, choroba ma ciężki przebieg, co zmusza leczenia szpitalnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: mp.pl; podyplomie.pl