Zamknij

Koronawirus u dzieci a choroby towarzyszące. Jakie jest ryzyko?

04.11.2020
Aktualizacja: 04.11.2020 15:20
Koronawirus u dzieci
fot. Shutterstock

Koronawirus u dzieci przeważnie przebiega łagodnie, ale rodzice małych pacjentów z chorobami towarzyszącymi mają prawo do niepokoju. Sprawdzamy, jakie jest ryzyko.

Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 może przebiegać bezobjawowo, łagodnie, ale może też przybrać ciężką postać i prowadzić do zespołu ciężkiej niewydolności oddechowej (ARDS). Choć wciąż nie wiadomo, co ostatecznie wpływa na zaostrzenie choroby, niewątpliwie w grupie podwyższonego ryzyka są osoby powyżej 60. roku życia oraz z chorobami towarzyszącymi, w szczególności: z cukrzycą, nadciśnieniem, chorobami nerek, chorobami sercowo-naczyniowymi, nowotworami złośliwymi. Czy takie samo ryzyko dotyczy dzieci z chorobami towarzyszącymi?

Choroby przewlekłe u dzieci a koronawirus

- Dzieci ze schorzeniami towarzyszącymi nie są tak zagrożone jak starsze osoby z tymi schorzeniami - powiedziała w rozmowie z PAP prof. Alicja Chybicka, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej "Przylądek Nadziei" przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Klinika ma koordynować powstający właśnie szpital polowy, w którym znajdzie się 400 łóżek i 50 respiratorów, ale już dziś trafiają do niej mali pacjenci z koronawirusem.

- Mieliśmy dziewczynkę, która przeszła COVID-19. Była w bardzo ciężkiej sytuacji, baliśmy się, że się z tego nie wygrzebie. Ale Hania zwalczyła koronawirusa i wyszła do domu - wspominała prof. Chybicka w rozmowie z PAP.

Koronawirus u dzieci - objawy

Objawy COVID-19 u dzieci mogą przypominać przeziębienie, ale pediatrzy zwracają uwagę na nietypowe dolegliwości, takie jak: utrata węchu i smaku, manifestujące się brakiem apetytu; gorączka, która trudno ustępuje po lekach czy biegunka utrzymująca się pomimo leczenia objawowego - diety lekkostrawnej i probiotyków. U dzieci, częściej niż u dorosłych, koronawirus objawia się też na skórze w postaci wysypki i przebarwień.

COVID-19 u dzieci zazwyczaj przebiega łagodnie i w ogóle chorują one rzadziej. W Chinach było to 2,2 proc. wszystkich zakażeń, w USA - 1,7 proc., we Włoszech ok. 1,0 proc., a w Hiszpanii 0,8 proc. - podawał PAP w maju. Dr hab. Ernest Kuchar, kierownik Kliniki Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, poinformował wówczas, że również w Polsce mniej niż 2 proc. wszystkich rozpoznanych przypadków dotyczy dzieci.

Niemniej, warto pamiętać, że choroba przewlekła wiąże się z obniżeniem odporności, obciążeniem organizmu lekami oraz częstszymi wizytami w placówkach medycznych, a zatem - większym ryzykiem kontaktu z koronawirusem. Dlatego też infekcję u dziecka należy skonsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli objawy są nietypowe. Natomiast choroby towarzyszące muszą być prowadzone przez lekarzy specjalistów.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP