Koronawirus i choroba Kawasakiego: czym jest PIMS-TS u dzieci?

15.05.2020
Aktualizacja: 15.05.2020 19:05
Koronawirus i choroba Kawasakiego: czym jest PIMS-TS u dzieci?
fot. Shutterstock

Co ma wspólnego koronawirus ze znaną już chorobą Kawasakiego? Okazuje się, że zakażenie koronawirusem u niektórych dzieci wywołuje PIMS-TS, chorobę, której objawy przypominają symptomy choroby Kawasakiego. Dowiedz się, czym jest PIMS-TS. Jak rozpoznać objawy u dziecka?

PIMS-TS, czyli Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2, to określenie stosowane do opisywania dziecięcego wieloukładowego zespołu zapalnego związanego z SARS-CoV-2.

Najwięcej przypadków PIMS-TS zanotowano do tej pory w USA. Według ustaleń nowojorskiej służby zdrowia spośród potwierdzonych przypadków tzw. pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego większość dzieci miała jednocześnie dodatni wynik testu albo na obecność COVID-19 lub na przeciwciała koronawirusa.

Lekarze zalecają, aby dzieci w wieku powyżej 2 lat nie opuszczały swoich domów, a zawsze, gdy wychodzą na zewnątrz, nosiły maski i utrzymywały dystans społeczny.

Jakie są objawy PIMS-TS?

Najczęściej pojawiające się objawy PIMS-TS to obrzęk dłoni i stóp, wysypka, oraz długo utrzymująca się gorączka.

Objawy PIMS-TS przypominają chorobę Kawasakiego, której przyczyny są nieznane. Uważa się, że wywołuje ją czynnik zakaźny, zatem tym czynnikiem może być koronawirus SARS-CoV-2. 

Czym jest choroba Kawasakiego? To bardzo rzadka choroba dziecięca, którą charakteryzuje ostre zapalenie naczyń krwionośnych, przede wszystkim średniego kalibru, ale także dużych i małych.

ZOBACZ: Jak rozpoznać objawy choroby Kawasakiego?

Choroba może powodować m.in. niewydolność serca i nerek. Charakteryzują ją takie objawy jak długotrwała gorączka, bóle brzucha, obrzęk dłoni i stóp , wysypka oraz wymioty. 

Objawy PIMS-TS mogą również przypominać wstrząs toksyczny, a pediatrzy podkreślają, że niejednokrotnie u chorych dzieci dochodzi do zapalenia mięśnia sercowego.

Jakie są przyczyny PIMS-TS?

Przyczyny choroby są w dużej mierze nieznane. Zdaniem ekspertów niektóre dzieci mogą mieć układ odpornościowy nadmiernie reagujący na infekcję spowodowaną przez koronawirusa, co prowadzi do niekontrolowanego zapalenia.

Reakcja zapalna może także wystąpić w trakcie wychodzenia z infekcji, gdy organizm zbyt silnie reaguje.

Jakie są metody leczenia PIMS-TS?

W leczeniu choroby dziecięcej wywoływanej przez koronawirusa stosuje się, jak na razie, leki przeciwzapalne, rozrzedzające krew i niektóre przeciwciała. Leczenie jest na ogół skuteczne, jeśli choroba zostanie wcześnie zauważona.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.