Unikajcie TEGO typu przedmiotów, jeśli macie małe dzieci

10.12.2019 15:48
Konfetti i dziecko - niebezpieczna para
fot. Shutterstock

Świąteczne konfetti i dziecko to niebezpieczna para. Tak przynajmniej uważają lekarze, którzy opiekowali się dziewięciomiesięczną dziewczynką. Okazało się, że jeden z błyszczących elementów utknął jej w gardle i o mało jej nie zabił.

Rodzice dziewczynki zgłosili się do lekarza, gdy jej mama zauważyła smugi krwi w jej ślinie. Badanie niczego nie wykazało, a mama dziewczynki nie widziała, by dziecko cokolwiek wdychało lub połknęło.  Dziewczynkę odesłano do domu. Jednak  po dwóch dniach dziecko wróciło do szpitala w o wiele gorszym stanie. Mała miała problemy z oddychaniem, gorączkę, kaszel i zmniejszony apetyt. W badaniu fizykalnym zauważono, że dziewczynka miała wysoką częstość oddechów (68 ma minutę) i zaczerwienione gardło. Tym razem została na obserwacji. Podejrzewano u niej wirusowe zapalenie oskrzelików. Mimo zastosowanego leczenia stan dziewczynki się pogarszał. Pojawił się letarg, zmniejszony przepływ krwi i dziwna masa po lewej stronie gardła. To właśnie ona była przyczyną kłopotów zdrowotnych dziecka.

Przeczytaj także: Jak pomóc osobie, która się zadławiła? Poznaj rękoczyn Heimlicha

W badaniu USG i tomografii komputerowej okazało się, że dziewczynce w tchawicy utknęła świecąca gwiazdka z konfetti, wokół której powstał ogromny ropień. Zajęli się nim chirurdzy –  wykonali nacięcie, odsączyli ropę i wyjęli gwiazdkę z konfetti. Później dali dziewczynce antybiotyki.
Ta historia skończyła się szczęśliwie dla dziewczynki i jej rodziców, ale – co podkreślają lekarze – groziło jej śmiertelne niebezpieczeństwo.

Konfetti składa się z kolorowych, świecących się elementów, które małe dziecko może łatwo połknąć. Wystarczy chwila nieuwagi. Takie elementy są elastyczne, więc dziecko nie ma trudności z ich przełknięciem, ale mogą utknąć w przełyku lub tchawicy dziecka. Lekarze ostrzegają: unikajcie tego typu przedmiotów, gdy macie małe dzieci.

Ten przypadek opisano w australijskim wydaniu The Medical Journal.

Źródło: sciencealert.com