Dlaczego noworodki mają niebieskie oczy?

14.10.2019
Aktualizacja: 14.10.2019 15:37
kolor oczu
fot. Shutterstock

„A po kim ono ma takie niebieskie oczy?” – to pytanie niepokoi rodziców z brązowymi tęczówkami. Naukowcy uspokajają: kolor oczu może kształtować się jeszcze długo po urodzeniu. 

Kolor oczu wynika z zabarwienia tęczówki oka, czyli pierścienia okalającego źrenicę, pigmentem zwanym melaniną. Jest to białko produkowane przez melanocyty – komórki produkujące i magazynujące barwnik.

Tęczówka oka człowieka ma trzy warstwy. U ludzi z brązowymi oczami melanina występuje we wszystkich trzech warstwach, podczas gdy u niebieskookich pigment rozwija się tylko w tylnej warstwie tęczówki.

U noworodków rasy kaukaskiej (białej) melanocyty produkujące melaninę dojrzewają z czasem, dlatego też kolor oka dziecka kształtuje się przez cały pierwszy rok życia, a nawet dłużej. Naukowcy uspokajają podejrzliwych: większość noworodków rasy kaukaskiej rodzi się z niebieskimi oczami, ale z czasem ich tęczówka może zmienić barwę.

Jaki kolor oczu będzie miało dziecko?

  • Dwoje niebieskookich rodziców prawdopodobnie będzie miało dziecko z niebieskimi oczami.
  • Dwoje brązowookich rodziców prawdopodobnie będzie miało dziecko z brązowymi oczami.
  • Jeśli jeden rodzic ma brązowe oczy, a drugi niebieskie, to szanse są wyrównane.
  • Jeśli jedno z dziadków ma niebieskie oczy, szanse na niebieskookie potomstwo rosną.
  • Jeśli dziecko ma jedno oko brązowe, a drugie niebieskie — udaj się z nim do lekarza. Prawdopodobnie ma rzadką chorobę genetyczną zwaną zespołem Waardenburga.

Źródło: healthychildren.org