Kolejne ostrzeżenie przed leżaczkami-bujaczkami: 73 zgony w USA

05.11.2019 11:15
Kolejne ostrzeżenie przed leżaczkami-bujaczkami
fot. Shutterstock

Po serii śmiertelnych wypadków związanych z użytkowaniem leżaczków-bujaczków przez niemowlęta amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Konsumentów wydała kolejne ostrzeżenie dla rodziców. Sprawdź szczegóły. 

W kwietniu 2019 r. Fisher-Price zdecydowało się na wycofanie całej serii 4,7 mln leżaczków Rock 'n Play z rynku amerykańskiego, po serii ponad 30 śmiertelnych wypadków z udziałem niemowląt.

W lipcu amerykańska Komisja ds. Bezpieczeństwa Produktów ostrzegała przed leżaczkami-bujaczkami Disney i Eddie Bauer firmy Dorel Juvenile Group, wskazując, że zakupione produkty należy oddać, a producent zapewnia zwrot kosztów.

W listopadzie 2019, ostrzeżenie rozszerzono o wszystkie leżaczki-bujaczki, w których niemowlęta leżą pod dużym kątem. Badanie na Uniwersytecie w Arkansas potwierdziło bowiem, że tego typu produkty ułatwiają przewrócenie się dzieci z pleców na brzuch, stwarzając ryzyko uduszenia się dziecka. Na dowód przedstawiono liczby: 73 śmiertelne wypadki z udziałem niemowląt.

Niedawno uczeni z University of Virginia Children's Hospital przedstawili też wyniki dziesięcioletnich badań 12 tys. przypadków nagłej śmierci łóżeczkowej. Okazało się, że trzy procent śmiertelnych zdarzeń związane było z zablokowaniem dróg oddechowych w urządzeniach służących do odkładania niemowląt w pozycji półleżącej, takich jak leżaczki-bujaczki, domowe huśtawki oraz foteliki samochodowe.

CPSC zaleca, aby rodzice nie używali leżaczków-bujaczków, które pozwalają dziecku leżeć pod kątem większym niż 10 stopni, niezależnie od tego, czy produkt został wycofany ze sprzedaży, czy nie.

Źródło: dailymail.co.uk