Zamknij

Kiedy dziecko zaczyna mówić i jak mu pomóc w nauce pierwszych słów?

Marta Wilczkowska
01.03.2019
Aktualizacja: 25.11.2020 16:23
Kiedy dziecko zaczyna mówić?
fot. Shutterstock

Kiedy dziecko zaczyna mówić, wszystko się zmienia. W końcu możliwy jest inny poziom komunikacji z niemowlęciem. Jakie są etapy rozwoju mowy u dziecka i jak je wspomóc? Sprawdź!

Wypowiedzenie pierwszych słów to ważny etap w rozwoju niemowlęcia. Rodzice wyczekują go z niecierpliwością i często martwią się, kiedy nie następuje. Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jakie są etapy rozwoju mowy i czy maleństwu można pomóc zacząć mówić? 

Zobacz także:  Dziecko nie płacze bez powodu. Co oznacza płacz niemowlaka i jak na niego reagować?

Kiedy dziecko zaczyna mówić i w jakim wieku wypowiada pierwsze słowa?

Rozwój dziecka, czyli to, kiedy dziecko zaczyna siadać, chodzić lub mówić, to kwestia indywidualna, dlatego rodzice nie powinni porównywać rozwoju mowy synka lub córki do pociechy koleżanki lub sąsiadki.

Większość dzieci zaczyna mówić, gdy kończy roczek. Zwykle są to proste słowa, takie jak "mama" czy "baba". Maluchy mogą też tworzyć własne słowa.

Zazwyczaj wcześniej zaczynają mówić dziewczynki. Swoje pierwsze wyrazy wypowiadają 12-miesięczne przedstawicielki płci pięknej. W przypadku chłopców ta umiejętność przychodzi w 13. lub 14. miesiącu życia. Choć dziewczynki szybciej opanowują zdolność mowy, dowiedziono, że to one dłużej wypowiadają pierwsze słowa. Chłopcy szybciej zaczynają operować wypowiedziami, które przypominają pierwsze zdania.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Etapy rozwoju mowy

Przygotowania do mówienia zazwyczaj rozpoczynają się już w brzuchu u mamy. Maluch słyszy już od 3. miesiąca życia płodowego i osłuchuje się z melodią i rytmem języka ojczystego. Jeszcze przed porodem rozwijają się struny głosowe, krtań i język.

Jakie są etapy rozwoju mowy u dziecka?

W wieku dwóch lub trzech miesięcy dziecko zaczyna głużyć (gruchać). Posługuje się wtedy dźwiękami gardłowymi. Może mówić "agu”, „gli” czy bwe”.

6-miesięczne niemowlę wie już, że dźwięki służą do porozumiewania się. Zaczyna gaworzyć, czyli świadomie naśladować ludzką mowę. Ten proces przygotowuje struny głosowe do mówienia. Dziecko wypowiada pojedyncze sylaby ("ma", "da") oraz ich zbitki, takie jak „ga-ga” czy „ma-ma”.

Roczne dziecko już wie, że każda rzecz lub czynność ma swoją nazwę i zaczyna wypowiadać słowa niosące treść. 12-miesięczne dziecko na ogół wypowiada już wyrazy "mama", "baba" czy "tata".

Dwuletnie dziecko zna coraz więcej wyrazów. Niektóre z nich wypowiada poprawnie, inne przekręca. Pod koniec drugiego roku życia maluch zaczyna budować już pierwsze proste zdania, najczęściej dwuwyrazowe.

Trzyletnie dzieckopotrafi już mówić pełnymi zdaniami i zadawać pytania, a jego zasób słownictwa opiewa już na około 1000 słów.

Od trzeciego do siódmego roku życia następuje okres, w który mowa staje się zrozumiała dla otoczenia. Dziecko opanowuje trudne głoski sz, cz, ż, dż, r. Buduje poprawne wypowiedzi, używając zdań rozwiniętych i złożonych.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Jak nauczyć dziecko mówić?

Jak wspomóc rozwój mowy dziecka? Przede wszystkim mów do niego już od narodzin. Wiele mam zaczyna rozmawiać z maluszkiem jeszcze w ciąży, co jest pomocne głównie na poziomie emocjonalnym. Pamiętaj, aby nie seplenić ani nie używać zdrobnień i spieszczeń. Przekręcanie wyrazów zdezorientuje dziecko i może spowodować problemy w nauce oraz kontaktach z rówieśnikami.

Nazywaj codzienne czynności. Mów krok po kroku, co planujesz i co już zrobiłaś i czekaj na reakcję dziecka. Nawet, jeśli jeszcze nie mówi, może próbować odpowiedzieć śmiechem i mimiką. Możesz opowiadać bajki dla niemowląt, czytać wierszyki czy śpiewać kołysanki dla niemowląt. Wszystko to z pewnością przyczyni się do stymulacji rozwoju mowy u twojej pociechy.

Kiedy dziecko zaczyna mówić, nie poprawiaj go ciągle i nie krzycz na nie, jeśli popełni błąd. Minie sporo czasu, zanim maluch nauczy się poprawnego mówienia, ale nie należy tego momentu przyspieszać na siłę, aby nie zestresować dziecka.

Jeśli chcesz wspomóc rozwój mowy dziecka, ogranicz używanie smoczka - niech maluch stosuje go tylko do ukończenia 1. roku życia.

Kiedy dziecko zaczyna mówić? Co robić, jeśli dziecko nie mówi?

Prawidłowy rozwój mowy u dziecka zależy od wielu czynników – struktur mózgowych, kontaktu z mówiącymi, stymulacji do mówienia. Czasem może on zostać zachwiany na skutek różnych czynników, takich jak:

 • Wady genetyczne
 • Picie alkoholu w ciąży
 • Palenie papierosów w ciąży
 • Przyjmowanie niektórych leków w czasie ciąży
 • Stres w ciąży
 • Urazy okołoporodowe
 • Choroby przebyte przez dziecko
 • Przerośnięte migdałki
 • Wady słuchu
 • Zapalenie ucha
 • Upośledzenie umysłowe
 • Autyzm u dzieci
 • Uszkodzenia centralnego układu nerwowego
 • Mutyzm

Jeśli dziecko nie mówi, a rodzice dostrzegają poważne opóźnienia w rozwoju mowy, powinni skonsultować się ze specjalistą logopedą lub foniatrą. W takich przypadkach jak najszybciej należy wdrożyć odpowiednią terapię logopedyczną.

Zobacz także:  Bunt dwulatka to zmora niejednego rodzica. 5 sposobów na poskromienie małego złośnika 

Sprawdź, czy jesteś gotowa na dziecko