Zamknij

Karmienie dziecka mlekiem modyfikowanym w czasie wojny. Wskazówki ukraińskiej lekarki

12.04.2022 14:09
Karmienie mlekiem modyfikowanym w czasie wojny: wskazówki lekarki
fot. EastNews

Wojna sprawia, że karmienie niemowląt staje się ogromnym problemem, zarówno jeśli chodzi o pokarm matki, jak i mleko modyfikowane, które nie zawsze jest dostępne. Co robić w takiej sytuacji? Ukraińska lekarka opublikowała 5 ważnych wskazówek dla matek. 

  1. W czasie wojny każde mleko jest dobre
  2. Przyspieszone rozszerzanie diety
  3. Znalezienie matki karmiącej w pobliżu
  4. Podawanie rozcieńczonego mleka krowiego
  5. Woda z cukrem

Konflikt zbrojny w Ukrainie to tragedia dla całego społeczeństwa, w tym dzieci, które często nie mają dostępu do podstawowych produktów. W bombardowanych miastach brakuje wszystkiego, a deficyt mleka modyfikowanego to poważny problem, który stanowi zagrożenie dla życia dzieci. Ukrainki przebywające w schronach czy piwnicach muszą funkcjonować w ekstremalnych warunkach. O czym warto pamiętać w tak trudnych okolicznościach? Jak zadbać o zdrowie dziecka, które karmione jest mlekiem modyfikowanym? Ukraińska ginekolożka Daria Umanova przestrzega, by pamiętać o tych wskazówkach:

W czasie wojny każde mleko jest dobre

Konflikt zbrojny to sytuacja, w której liczy się każdy posiłek dla dziecka, zwłaszcza gdy nie zaczęło ono jeszcze spożywać stałych posiłków. W takich warunkach, gdy tylko mamy dostęp do sztucznego mleka, powinniśmy gromadzić je w jak największej ilości. Kwestią drugorzędną jest to, czy mleko ma dodatek laktozy i w jaki sposób jest oznaczone (lepiej, żeby trzymiesięczne dziecko zjadło pokarm przeznaczony dla półrocznego niemowlaka, niż żeby głodowało).

Przyspieszone rozszerzanie diety

Jeżeli dziecko skończyło już sześć miesięcy, możemy zaoferować mu stałe posiłki, takie jak gotowane warzywa. Pomoże to zwiększyć dzienne zapotrzebowanie na kalorie.

Znalezienie matki karmiącej w pobliżu

Jeżeli stracimy dostęp do mleka modyfikowanego, należy jak najszybciej odszukać matkę karmiącą, która mogłaby nam pomóc, odciągając własne mleko. Takie rozwiązanie jest najlepsze dla dziecka, przynajmniej przez jakiś czas, w kryzysowej sytuacji.

Podawanie rozcieńczonego mleka krowiego

Gdy wyczerpaliśmy inne możliwości, dziecku można podać odpowiednio rozcieńczone krowie mleko (pół szklanki mleka, pół szklanki wody i 1 łyżeczka cukru).

Woda z cukrem

W czasie wojny może wystąpić sytuacja, gdy jedyne dostępne produkty to woda i cukier. Najważniejsze jest to, by uratować dziecko przed niedożywieniem, dlatego należy podać mu przegotowaną wodę z dodatkiem cukru.

Źródło: elle.ua