Twoje dziecko jest niegrzeczne? Może ma za mało omega-3?

Monika Piorun
18.05.2016 11:42
Twoje dziecko jest niegrzeczne? Może ma za mało omega-3?
fot. Osoby posiadające zbyt niski poziom kwasów omega-3 mogą być bardziej agresywne dla otoczenia

– Agresywne zachowania mogą mieć podstawy neurobiologiczne – twierdzi dr Adrian Raine z Uniwersytetu Pensylwania, autor książki Anatomia przemocy. Wyniki jego badań pojawiły się na łamach czasopisma Journal of Child Psychology and Psychiatry.

Brytyjskiemu psychologowi, który na co dzień wykłada na Wydziale Kryminologii Uniwersytetu Stanu Pensylwania w Stanach Zjednoczonych, na podstawie wieloletnich badań udało się ustalić, że dzieci, które do 3. roku życia są źle odżywiane, a w ich diecie występują spore niedobory kwasów omega-3, w przyszłości mogą zachowywać się antyspołecznie. Dlaczego?

Okazuje się, że składnik ten może pomagać nie tylko najmłodszym, ale w istotny sposób przyczyniać się do tłumienia agresji wśród starszych.

Dzieje się tak ze względu na to, że omega-3 wpływa na ukrwienie mózgu i sprawia, że organ ten wolniej się starzeje, a my dłużej utrzymujemy sprawność umysłową.

Nie rób awantur – zjedz rybę!

Kiedy dr Raine rozpoczął badanie trudnej młodzieży na Mauritiusie, zauważył, że agresywne zachowanie młodzieży mogło być wyciszane dzięki diecie bogatej w kwasy omega-3.

W ciągu pół roku od rozpoczęcia przyjmowania suplementów diety zawierających omega-3, wśród ponad setki dzieci w wieku od 8 do 16 lat, udało się zaobserwować wyraźną różnicę w postawie aż 62% z nich. U 42% nastolatków wykazano zmniejszenie objawów depresji i stanów napięcia nerwowego.

W Anatomii przemocy dr Raine sugeruje, że zachowań agresywnych, z którymi trudno sobie radzić, nie można oceniać tylko przez pryzmat społeczno-kulturowy. Przyczyną postaw, które nie są akceptowane przez ogół społeczeństwa, może być brak odpowiednich ilości kwasów omega-3 w diecie.

Spokojniejsi dzięki omega-3

Narody, których codzienna dieta dominuje w ryby i owoce morza, a także wysokiej jakości oleje, orzechy stanowiące idealne źródło protein oraz poprawiające kondycję skóry i paznokci siemię lniane (które zamiast ryb mogą jeść weganie i wegetarianie), zachowują się dużo spokojniej niż reprezentanci narodów, w których diecie dominuje np. mięso.

Skala przestępczości w Japonii i w krajach skandynawskich, gdzie spożywa się spore ilości kwasów omega-3, jest na dużo niższym poziomie niż np. w Stanach Zjednoczonych, które nie mogą pochwalić się tak dobrymi wskaźnikami spożycia ryb.

Nie chcesz, by Twoje dziecko zachowywało się agresywnie? Zadbaj, by często jadło ryby!

Ile razy w tygodniu zdarza się Wam jeść ryby?

___

Redakcja Zdrowo Bardzo/π