Zamknij

Czym NIE WOLNO karmić małych dzieci?

Aleksandra Supryn
09.09.2015 12:43
Czym NIE WOLNO karmić małych dzieci?
fot. Czym NIE WOLNO karmić małych dzieci?

Organizm dziecka, które nie skończyło jeszcze roku, nie jest przystosowany do pokarmów, które jedzą dorośli. W wielu produktach znajdują się substancje, które mogą szkodzić tak małemu dziecku i niekorzystnie wpływać na jego rozwój. 

Pediatrzy stworzyli listę produktów, których nie należy podawać dzieciom zanim nie skończą roku. Zobacz na co trzeba uważać.

Czy dzieci mogą pić krowie mleko?

Mleko od krowy zawiera proteiny, których nie powinno przyjmować dziecko. Co więcej, zbyt wczesne podawanie takiego mleka niemowlętom może spowodować uczulenie oraz nietolerancję.  

Zanim Twoje dziecko skończy rok, podawaj mu tylko mleko z piersi lub specjalne mleko dla niemowląt – zawierają one potrzebne witaminy i minerały oraz są lekkostrawne.

Cukier oraz sól niebezpieczne dla maluchów

Dzieci poniżej pierwszego roku życia powinny przyjmować minimalną ilość cukru oraz soli. Podawanie im produktów bogatych w cukier może zahamować wyżynanie się zębów, a zbyt wysoka dawka soli (zalecana to 0,4 g dziennie) będzie odkładać się w nerkach.

Truskawki. Czy dzieci mogą je jeść?

Owoce te zawierają kwasy, które mogą uszkodzić żołądek oraz jelita dziecka. Zbyt duża ilość kwasów z truskawek może wywołać również potówkę.

Czy dzieci powinny jeść jajka?

Kilkumiesięcznemu dziecku najlepiej podawać jajka na twardo. Trzeba jednak ograniczać białko jajka - zawiera ono proteiny, które, tak samo jak mleko, mogą powodować alergie oraz nietolerancję.

Czy dziecko może pić soki owocowe?

Ilość soku, którą pije dziecko, powinna być niewielka. Dzieciom od 6. miesiąca życia można podawać ok. 60 ml soku dziennie, w późniejszym wieku dawkę można zwiększyć do 120 ml. Zbyt duże ilości soku owocowego mogą spowodować biegunkę oraz sprawią, że potrzebne minerały i witaminy z innych produktów nie będą przyswajane.