Zamknij

Jakie powikłania u dzieci powoduje Omikron? Są nowe badania

13.07.2022 11:09

Omikron to mutacja koronawirusa, która różni się od poprzednich wariantów nie tylko objawami, ale i powikłaniami. Nowe badanie wykazało, w jaki sposób zakażenie Omikronem wpływa na zdrowie dzieci. Wnioski są pocieszające

Powikłania po Omikronie u dzieci: nowe badanie
fot. Shutterstock

Choć zwykle dzieci przechodzą zakażenie koronawirusem łagodniej niż dorośli, są one narażone na niebezpieczny zespół pocovidowy, który występuje kilka tygodni od zakażenia (również jeśli choroba przebiegała bezobjawowo). Stan ten w wielu przypadkach wymaga hospitalizacji i może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządów. Zespół pocovidowy u dzieci, czyli MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children), to wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Występuje również pod nazwą PIMS. Do najczęstszych objawów MIS-C należą:

  • kilkudniowa gorączka
  • objawy żołądkowo-jelitowe
  • zmiany skórne

Niestety dość często u dzieci dochodzi także do wstrząsu. Podczas poprzednich fal pandemii koronawirusa oddziały pediatryczne były przepełnione małymi pacjentami wymagającymi pomocy. MIS-C był dużym problemem dla ochrony zdrowia na całym świecie. Niedawne badanie wykazało, że zespół ten wywarł większy wpływ na zdrowie dzieci niż grypa i RSV, prowadząc do cięższej choroby, dłuższych pobytów w szpitalu i wyższych kosztów opieki medycznej.
Teraz naukowcy sprawdzili, jak na zdrowie maluchów wpływa zakażenie Omikronem.

Groźne powikłanie postcovidowe u dzieci dużo rzadsze podczas Omikronu

Jak ogłoszono na łamach czasopisma „JAMA", wieloukładowy zespół zapalny u dzieci (MIS-C) podczas fali zakażeń wariantem Omikron był mniej dotkliwy niż podczas poprzednich fal pandemii COVID-19. Wcześniejsze badania opisujące przypadki MIS-C w ciągu pierwszych trzech fal pandemii COVID-19 wykazały, że odsetek osób z ciężką postacią tego zespołu zmniejszył się już po pierwszej fali. Aby ocenić stopień zajęcia serca oraz potrzebę przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej pacjentów z MIS-C, naukowcy z izraelskiego Rambam Health Care Campus przeprowadzili prospektywne badanie w 12 izraelskich szpitalach, które łącznie odpowiadają za ok. 70 proc. wszystkich hospitalizacji pediatrycznych na OIOM w Izraelu.

Badania trwały przez cztery miesiące w każdej fali pandemii. Prace badawcze dotyczące Omikronu rozpoczęły się już w listopadzie 2021 roku, a zakończyły w marcu 2022 r. We wszystkich uczestniczących w badaniu szpitalach MIS-C zdiagnozowano u 171 pacjentów w wieku 5-12 lat. Jedynie 33 z nich zachorowało podczas fali Omikron.
Żadne zaszczepione dwiema dawkami dziecko, mimo MIS-C, nie wymagało przyjęcia na oddział intensywnej opieki medycznej ani leczenia środkami wazopresyjnymi.

Jak Omikron wpływa na serce najmłodszych?

Jeśli chodzi o wyniki kardiologiczne, to podczas fali Omikron były one najkorzystniejsze. Z powodu MIS-C wywołanego tym wariantem koronawirusa przyjęcia na OIOM wymagało siedmioro uczestników badań (21,2 proc.). Dla porównania, w czasie fali Alpha było to aż 57,6 proc. Ogólną częstość występowania MIS-C na 100 tys. osób w wieku poniżej 18 lat naukowcy określili na 54,5 proc. podczas fali Alpha, 49,2 proc. podczas fali Delta i 3,8 proc. podczas fali Omikron.

– Nasze badanie sugeruje, że MIS-C podczas fali Omikron był mniej dotkliwy niż podczas fal Alfa i Delta pandemii – podsumowują autorzy publikacji. - Możliwe wyjaśnienia są różne: sam wariant Omikron może rzadziej powodować tego typu powikłania, dzieci były już częściowo uodpornione po wcześniejszym zakażeniu SARS-CoV-2 lub po zaszczepieniu, usprawniono opiekę nad tego typu pacjentami – dodają.

Jak podkreślają, nie tylko ciężkość przebiegu, ale także częstość występowania MIS-C podczas fali Omikron była niższa niż wcześniej. Jest to zgodne z niedawnym badaniem z RPA (także z 2022 r.), które pokazało, że w tym kraju fala Omikron nie spowodowała ani jednego przypadku MIS-C.

Źródło: PAP