Dzieci w niskich wózkach są bardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza

22.04.2020
Aktualizacja: 22.04.2020 15:48
Jaki wózek dla dziecka wybrać?
fot. Shutterstock

Planujesz zakup dziecięcego wózka? Dobrze to przemyśl. Modne, niskie wózki w większym stopniu narażają dzieci na zanieczyszczenia powietrza. 

Naukowcy z Surrey's Global Centre for Clean Air Research (GCARE) przy Uniwersytecie w Surrey wzięli pod lupę różne rodzaje dziecięcych wózków, sprawdzając stopień narażenia najmłodszych na zanieczyszczenia powietrza.

W testach uwzględniono pojedyncze wózki, skierowane przodem do kierunku jazdy; pojedyncze, skierowane tyłem do kierunku jazdy oraz podwójne, w których jedno dziecko znajduje się wyżej od drugiego.

Okazało się, że podczas podróży wózkiem dzieci oddychają nawet o 44 proc. bardziej zanieczyszczonym powietrzem od dorosłych. Wynika to z różnicy poziomów, na których się znajdują. Co więcej, maluchy leżące na dnie podwójnego wózka oddychają nawet o 72 proc. gorszym powietrzem od rodzeństwa znajdującego się na górze. Wyniki opublikowano w Environment International.

To kolejne badanie naukowców z Uniwersytetu z Surrey, które wykazuje, że wybór wózka ma znaczenie. Badacze zwracają uwagę na fakt, że w większości standardowych wózków dzieci podróżują 55-85 cm nad poziomem ziemi, podczas gdy rury wydechowe znajdują się na wysokości około metra nad ziemią.

Eksperci ostrzegają, że częste narażenie na spaliny może potencjalnie uszkodzić płat czołowy mózgu, wpływając na zdolności poznawcze i rozwój neurologiczny dziecka.

Źródło: medicalxpress.com