Zamknij

Jak rozpoznać migrenę u małego dziecka? 4 niepokojące objawy

27.10.2021 13:19

Małe dzieci również cierpią na migrenę, tylko nie zawsze umieją nam o tym powiedzieć. Istnieje jednak kilka objawów, po których można poznać schorzenie. Jakie symptomy świadczą o migrenie u dziecka i jak mu pomóc?

4 objawy migreny u dziecka
fot. Shutterstock
  1. Napady wymiotów
  2. Migrena brzuszna
  3. Zaburzenia zachowania
  4. Łagodny kręcz szyi

Migrenowy ból głowy może wystąpić w każdej grupie wiekowej, również wśród dzieci. Dotyczy nawet 7,7 procent dzieci i młodzieży na całym świecie. Bóle głowy to trzecia co do częstotliwości przyczyna zgłoszeń na izbie przyjęć. Niestety, migrena u małych dzieci jest trudna do zdiagnozowania, a nieleczona prowadzi do znacznego pogorszenia jakości życia. Dziecko czuje się coraz gorzej, a otoczenie nie rozumie, skąd biorą się dolegliwości. Prowadzi to do wielu problemów natury psychicznej, a w późniejszych latach powoduje problemy z nauką.

Trudności w rozpoznawaniu migreny u dziecka wynikają przede wszystkim z różnic między objawami migreny u dorosłych i dzieci. Dziecko poniżej trzeciego roku życia nie będzie umiało dokładnie wytłumaczyć, że boli je głowa, dlatego tak ważna jest dokładna obserwacja malucha. U małego dziecka istnieją niewielkie szanse na rozpoznanie migreny, a lekarz zazwyczaj bada pacjenta w kierunku innych poważnych schorzeń, takich jak guzy mózgu czy zapalenie opon rdzeniowo-mózgowych.

U wielu dorosłych atak migreny poprzedza pojawienie się tak zwanej aury, czyli zespołu dolegliwości neurologicznych (m.in. zaburzenia widzenia, problemy z równowagą, obniżenie czucia, niedowłady). U dzieci migrena pojawia się najczęściej bez aury. Ból atakuje nagle, zazwyczaj po jednej stronie głowy i jest bardzo silny. Może utrzymywać się nawet przez trzy dni. Co ciekawe, u dzieci migrena może przebiegać bez bólu głowy, świadczą o niej natomiast poniższe objawy:

Napady wymiotów

To powtarzające się wymioty i nudności, które mogą pojawiać się w regularnych odstępach. Napad wymiotów zazwyczaj trwa kilka godzin, a u niektórych dzieci ustępuje dopiero po kilku dniach. Dziecko staje się senne, pozbawione energii, odmawia picia. Oprócz wymiotów maluch nie ma żadnych innych dolegliwości.

Migrena brzuszna

Migrena brzuszna to silny, napadowy ból brzucha, który utrzymuje się do 72 godzin. Dziecko może skarżyć się na nudności i brak apetytu. Pomiędzy napadami migreny brzusznej dziecko może czuć się dobrze. W późniejszym wieku u dzieci z migreną brzuszną rozwija się również mocny ból głowy.

Zaburzenia zachowania

Migrena może prowadzić do zmiany zachowania malucha. Jest to związane z nadwrażliwością na bodźce (światło, dźwięki). Dziecko może być płaczliwe, rozdrażnione, a nawet agresywne wobec rodziców. Maluch może mieć również problemy z koncentracją i wykonywaniem codziennych czynności, ponieważ jakakolwiek aktywność nasila objawy migreny. Ból może także przyczyniać się do problemów z utrzymaniem równowagi. Dzieje się tak ze względu na napadowe zawroty głowy, które znikają samoistnie po kilku minutach.

Łagodny kręcz szyi

O migrenie świadczy pochylanie przez dziecko głowy do przodu, a czasami lekkie jej wykręcanie. Przekręcanie szyi w nienaturalny sposób to objaw migreny, który może wystąpić już u niemowląt. Ustawieniu głowy w ten sposób towarzyszy przynajmniej jedna z dolegliwości takich jak: bladość, drażliwość, złe samopoczucie, wymioty, zaburzenia koordynacji ruchowej. U dziecka z łagodnym kręczem szyi mogą wystąpić schorzenia układu pokarmowego, dlatego jeżeli zauważymy, że dziecko trzyma głowę w nienaturalnej pozycji, należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: doz.pl, abcmigrena.pl, neurologia-praktyczna.pl