Zamknij

Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu i zabiegu? 6 wskazówek

24.02.2022
Aktualizacja: 24.02.2022 13:20

Konieczna hospitalizacja dziecka to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń, zarówno dla malucha, jak i rodziców. Jak się przygotować, by planowa operacja była dla wszystkich jak najmniej traumatyczna? 

Jak przygotować dziecko do pobytu w szpitalu i zabiegu?
fot. Shutterstock
  1. Jasny podział obowiązków między rodzicami
  2. Obecność
  3. Opanowanie stresu przez rodzica
  4. Zabawa w szpital
  5. Unikanie kłamstw
  6. Zaplanowanie pobytu w szpitalu

Hospitalizacja zawsze jest dla dziecka źródłem wielu trudnych emocji. Maluch nie wie, co dokładnie się z nim dzieje i dlaczego musi spędzić jakiś czas poza domem. Czuje, że sytuacja jest niepokojąca. Nie pomaga również stres i niepokój rodziców. O ile trudno przygotować malucha do sytuacji, w której nagle trafia do szpitala, inaczej jest w przypadku zabiegów planowych, o których możemy rozmawiać z dzieckiem wiele tygodni wcześniej. Warto wykorzystać ten czas jak najlepiej, na przykład dowiadując się jak najwięcej o danym szpitalu, zanim zapiszemy do niego dziecko. Warto także poszerzać swoją wiedzę na temat zabiegu dziecka, rozmawiając ze specjalistami. Co jeszcze możemy zrobić, by ułatwić dziecku pobyt w szpitalu? Oto kilka ważnych wskazówek:

Jasny podział obowiązków między rodzicami

Pobyt dziecka w szpitalu, oprócz tego, że wiąże się ze stresem, jest również trudny pod względem logistycznym. Warto wcześniej ustalić, który rodzic będzie przy dziecku, jak często rodzice będą się wymieniać, kto w tym czasie przejmie obowiązki domowe (czy związane z opieką nad drugim dzieckiem). Im więcej szczegółów zaplanujemy wcześniej, tym większa szansa, że unikniemy niepotrzebnych nieporozumień, które są ostatnią rzeczą, jakiej potrzebujemy w szpitalu.  Bardzo ważne jest, żeby rodzic nie był zmęczony podczas hospitalizacji dziecka, dlatego w tym czasie warto poprosić bliskich o wsparcie.

Obecność

Dla dziecka w trudnym czasie (zarówno przed zabiegiem, jak i w trakcie pobytu w szpitalu) najważniejsza jest obecność rodzica. Czas przed i po zabiegu nie musi być wypełniony atrakcjami, ale ważne, żebyśmy spędzali go razem z maluchem.

Opanowanie stresu przez rodzica

Dzieci doskonale wyczuwają nastrój rodzica. Wiedzą, kiedy coś jest nie tak, nawet jeśli dorośli przekonują je, że nie ma powodu do zmartwień. Szczególnie wrażliwe na emocje rodzica są noworodki i niemowlęta. Trudno cokolwiek im wytłumaczyć, dlatego w trudnym czasie ważna jest przede wszystkim równowaga i spokój  rodzica. Oczywiście hospitalizacja dziecka oznacza ogromny strach dla opiekuna, jednak jeżeli trudno nam zachować opanowanie przy maluchu, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy psychoterapeuty, który przeprowadzi nas przez trudne momenty.

Zabawa w szpital

Małe dzieci, które idą do szpitala po raz pierwszy, nie wiedzą, czego dokładnie mają się spodziewać. Najlepszym sposobem, by im to wyjaśnić, jest zabawa w szpital. Warto dokładnie pokazać maluchowi, jak będzie wyglądał czas spędzony w szpitalu. Możemy także sięgnąć po gry czy zabawki związane z leczeniem. Pamiętajmy, że małe dzieci nie rozumieją pojęcia czasu, dlatego szczegółowe rozmowy o pobycie w szpitalu warto przeprowadzić dwa-trzy dni przed zabiegiem.

Unikanie kłamstw

Nigdy nie powinniśmy oszukiwać dziecka, zwłaszcza gdy dotyczy to jego zdrowia. Dla malucha sama zmiana otoczenia jest dużym stresem, dlatego lepiej uchronić je przed nagłym zaskoczeniem na miejscu. Dziecko powinno dokładnie wiedzieć, co je czeka.

Zaplanowanie pobytu w szpitalu

Rodzice często skupiają się wyłącznie na kwestiach zdrowotnych (i nie ma w tym nic złego), tymczasem pobyt dziecka w szpitalu wiąże się często z wieloma godzinami, które są dla malucha nudne. Na zabiegi w wielu przypadkach oczekuje się kilka godzin, a cały proces wydłużają szpitalne procedury. Warto zaplanować coś na ten czas. Przed pobytem w szpitalu możemy zapytać dziecko, jakie ulubione zabawki, gry czy książki chce spakować.

Źródło: zdrowaglowa.pl, mamaginekolog.pl