Oceń
Długotrwałe przebywanie na słońcu może prowadzić do przegrzania organizmu, które jest bezpośrednią przyczyną udaru słonecznego. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci, które nie mają w pełni wykształconego mechanizmu termoregulacyjnego. Kiedy należy wezwać pomoc?
- Pierwsze objawy przegrzania u dziecka
- Przegrzanie a udar cieplny: jak je odróżnić?
- Czego nie robić, gdy podejrzewamy przegrzanie lub udar u malucha?
Przegrzanie to inaczej nadmierne nagromadzenie ciepła w ciele. Zwykle jest konsekwencją przebywania na słońcu przez zbyt długi czas. Hipertermia sprawia, że wzrasta temperatura, a ciało nie jest w stanie samodzielnie się schłodzić (poprzez pocenie się). Do przegrzania organizmu dochodzi najczęściej latem, chociaż w może ono wystąpić również w innych porach roku, na skutek bardzo ciepłego ubierania dziecka. Aby doprowadzić do przegrzania dziecka, nie trzeba spędzić kilku godzin w pełnym słońcu bez odpowiedniej ochrony. W bardzo upalne dni, gdy temperatura przekracza 30 stopni, dla dziecka niebezpieczne jest przebywanie na słońcu nawet przez godzinę (zwłaszcza między 11 a 15). Pamiętajmy, aby organizować dziecku dzień w taki sposób, by wychodzić na spacery rano lub wieczorem.
Przegrzanie u dziecka następuje powoli i daje charakterystyczne sygnały, na które należy jak najszybciej zareagować. Inaczej może dojść do udaru, który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia.
Pierwsze objawy przegrzania u dziecka
Przegrzanie u dziecka możemy rozpoznać, gdy wystąpią następujące objawy:
- senność
- rozdrażnienie
- płaczliwość
- wysypka
- zaczerwienienie twarzy i karku
- stan podgorączkowy
Jeśli zaobserwujemy u dziecka powyższe dolegliwości, należy jak najszybciej ochłodzić malucha, jednak pamiętajmy, by robić to delikatnie. Zabierzmy dziecko w zacienione miejsce, przygotujmy chłodny okład, zadbajmy o odpowiednie nawodnienie i przede wszystkim unikajmy dalszej ekspozycji na słońce. Jeżeli to nie pomoże i objawy będą nadal się utrzymywać, należy zgłosić się do lekarza.
Przegrzanie a udar cieplny: jak je odróżnić?
W przypadku udaru objawy są znacznie silniejsze; gorączka wzrasta błyskawicznie (może przekroczyć 40 stopni). Dodatkowo u malucha możemy zaobserwować:
- wymioty
- zwiotczenie mięśni
- rozdrażnienie
- nudności
- silne bóle głowy
- utratę świadomości
- dreszcze
- przyśpieszony oddech
- biegunkę
- skąpomocz (albo całkowite zahamowanie oddawania moczu)
Jeśli mamy podejrzenie udaru słonecznego u dziecka, powinniśmy jak najszybciej wezwać pogotowie.
Czego nie robić, gdy podejrzewamy przegrzanie lub udar u malucha?
Jeśli podejrzewasz u dziecka przegrzanie lub udar słoneczny, unikaj gwałtownej zmiany temperatur (okładanie kostkami lodu czy bardzo zimna kąpiel nie są wskazane). Takie działanie może spowodować szok termiczny i zaburzenia krążenia.
Aby zapobiec poważnym konsekwencjom upałów, wystarczy wdrożyć kilka prostych nawyków, takich jak unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, odpowiedni ubiór (zakładanie dziecku czapki nawet wtedy, gdy jest w wodzie) i nawadnianie.
Źródło: podyplomie.pl, gov.pl
Oceń artykuł