Zamknij

Dzieci są zbyt ufne i dlatego padają ofiarą porywaczy – zobacz policyjny eksperyment!

25.09.2018 14:06
Tak dzieci wpadają w ręce porywaczy!
fot. Fotolia

Większość z rodziców rozmawia z dziećmi i tłumaczy, że nie wolno oddalać się z nieznajomą osobą. Mimo to wciąż wiele maluchów pada ofiarą porywaczy czy pedofili (w 2017 r. tylko na Śląsku odnotowano ponad 200 przypadków molestowania seksualnego dzieci). Przestępcy wykorzystują ich ufność, a także brak asertywności i umiejętności odmawiania.

Śląska policja postanowiła nagrać edukacyjny film, który ma na celu uświadomienie rodzicom, jak łatwo ich dzieci mogą wpaść w ręce porywaczy czy pedofili. Wykorzystane w materiale nagrania są autentyczne, a reakcje dzieci nie były reżyserowane, choć scenariusz filmu był uzgodniony i zaakceptowany przez ich rodziców.

Ubrany w cywilne ubranie policjant zaczepiał 8-9-letnie dzieci i zachęcał, by poszły z nim „posterować dronem”. Część dzieci odmawiała, ale niestety większość szła z mężczyzną, nie informując o tym siedzących nieopodal rodziców.  
Policjant kończył eksperyment po około 150 metrach, mówiąc dziecku, że dron się zepsuł i trzeba wracać. Akcja policji pokazała, że ciekawość dziecka jest silniejsza niż rozsądek i przestrogi rodzica.

Ci ostatni zostali przeszkoleni przez policyjnego psychologa, jak rozmawiać z dzieckiem w przypadku, gdy oddali się ono z obcym bez ich zgody. Wsparcie otrzymali również rodzice dzieci, które zachowały się poprawne, tj. dały wyraźny komunikat, że nie rozmawiają z obcymi lub pobiegły do rodzica zapytać się o zgodę.

Przygotowany spot to element kampanii społecznej „Naucz mnie, kiedy mówić NIE!”.

TO CIĘ MOŻE ZAINTERESOWAĆ:

Źródło: Śląska Policja/ Youtube
-------------------------------
zdrowie.radiozet.pl/mk