Gwiazda betlejemska (poisencja): czy jest trująca? Obalamy mity

16.12.2019
Aktualizacja: 16.12.2019 15:27
Gwiazda betlejemska: czy jest trująca?
fot. Shutterstock

Co rok przed świętami Bożego Narodzenia znaleźć można ostrzeżenia przed toksycznym działaniem gwiazdy betlejemskiej. Niektórzy uważają nawet, że przepowiednia zawarta jest w samej nazwie: poisencja - poison - trucizna. Sprawdzamy, ile w tym prawdy.

Aktorka Olga Frycz przed świętami pochwaliła się w mediach społecznościowym zdjęciem swojego domu. Wprawne oko internautki, natychmiast wychwyciło zagrożenie dla dziecka: "A czy ta roślinka na stoliku jest żywa? Jeśli tak, i to gwiazda betlejemska, to trzeba uważać, bo jest trująca". Czy to prawda?

Gwiazda betlejemska - czy jest trująca?

Z krótkiego przeglądu badań na temat poisencji, opublikowanego na stronie Canadian Biodiversity Information Facility (CBIF), wynika, że naukowcy nie znaleźli twardych dowodów na toksyczne działanie gwiazdy betlejemskiej.

"Przypadek cytowany w literaturze dotyczy śmierci dziecka na Hawajach, które połknęło liść poisencji. Autor tego raportu przyznał jednak, że incydent był oparty na pogłoskach" - czytamy na stronie Canadian Biodiversity Information Facility.

Badania przeprowadzone w latach 70. ubiegłego stulecia (Stone and Collins 1971) na  szczurach karmionych wyjątkowo dużymi dawkami poisencji nie wykazały śmiertelności, objawów zatrucia ani żadnych zmian w zachowaniu zwierząt laboratoryjnych.

W 1990 roku Klug z zespołem przejrzał ponad 350 przypadków zgłoszeń do centrum zatruć po kontakcie z gwiazdą betlejemską. Nudności i wymioty zaobserwowano w 0,02% przypadków. Wysypka i kichanie pojawiły się w 0,0028% przypadków.

Wydaje się, że najbardziej dramatyczna historia związana jest ze starszym psem, który doświadczył przedłużających się wymiotów, a następnie niewydolności nerek, śpiączki i śmierci. "Jest to jedyny przypadek w literaturze dotyczący śmierci zwierzęcia po spożyciu poinsencji" - podkreślają autorzy charakterystyki gatunku na stronie Canadian Biodiversity Information Facility.

Gwiazda betlejemska - alergia na lateks

Warto podkreślić, że nazwa poinsecja nie pochodzi od słowa "trucizna" (z ang. poison), ale od nazwiska Joela Robertsa Poinsett'a, który sprowadził gwiazdę betlejemską z Meksyku do USA.

Eksperci przyznają jednak, że u osób uczulonych na lateks, gwiazda betlejemska może wywołać reakcję alergiczną. Przeważnie jest to miejscowy stan zapalny po kontakcie z sokiem, ale mogą też wystąpić objawy ze strony układu pokarmowego.

"Krótka ekspozycja na poisencję w kilku przypadkach doprowadziła do napadów wymiotów, ale w literaturze nie znaleziono żadnych uzasadnionych przypadków śmierci. Poisencja nie powinna być dłużej uważana za roślinę silnie toksyczną" - twierdzą autorzy analizy opublikowanej na stronie Canadian Biodiversity Information Facility.

Oczywiście nie należy eksperymentować. W przypadku małych dzieci w domu należy zachować szczególną ostrożność, a wszystkie rośliny powinny znajdować się poza ich zasięgiem, podobnie jak poza zasięgiem zwierząt domowych.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: cbif.gc.ca