Grymaszenie przy jedzeniu może być pierwszym objawem autyzmu

10.07.2019 15:04
Problem z jedzeniem dziecka
fot. Shutterstock

Pierwsze objawy zaburzeń ze spektrum autyzmu to unikanie kontaktu wzrokowego, fiksacje, opóźnienia w rozwoju mowy. Być może listę tę trzeba będzie uzupełnić o... nietypowe preferencje żywieniowe.

Dzieci grymaszą przy jedzeniu. Niektóre bardziej, inne mniej, ale generalnie rzadko trafia się egzemplarz, który na nowe propozycje w menu reaguje wyłącznie entuzjazmem. Czasem dziecko je tylko pokarmy żółte, zdarza się, że przeszkadza mu ryż w zupie albo nie dokończy obiadu, jeśli groszek dotknął ziemniaków. Jeśli nietypowe preferencje żywieniowe się utrzymują, warto rozpocząć diagnostykę pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu - radzą naukowcy.

Nietypowe preferencje żywieniowe

Prof. Susan Mayes z Penn State College of Medicine przeprowadziła badanie, z którego wynika, że u dzieci ze spektrum autyzmu nietypowe preferencje żywieniowe występują w 70 proc. przypadków, czyli 15 razy częściej niż u dzieci neurotypowych.

Zdaniem autorki badań, charakterystyczne zachowania pojawiają się już koło pierwszego roku życia i mogą stanowić ważną wskazówkę dla pediatrów.

- Jeśli na wizycie u lekarza pierwszego kontaktu rodzice informują o nietypowych upodobaniach żywieniowych dziecka, lekarz powinien rozważyć skierowanie go na badanie pod kątem autyzmu - twierdzi prof. Susan Mayes.

Bekon i mrożona herbata

Autyzm: pytania i odpowiedzi

Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwojowym. Ujawnia się u dzieci na wczesnym etapie życia, choć jego objawy nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Zaburzenie to ma różne stopnie głębokości i u każdego objawia się nieco inaczej.

Dyrektor programu żywienia w szpitalu dziecięcym Penn State, Keith Williams, zapewnia, że istnieje wyraźna różnica pomiędzy zachowaniem typowym dla wybrednego dziecka, a niepokojącymi preferencjami żywieniowymi.

Ekspert podkreśla też, że rozpoznanie i korygowanie nietypowych zachowań może pomóc nie tylko w diagnozie zaburzeń ze spektrum autyzmu, ale jest także elementem niezbędnym do zapewnienia dzieciom odpowiedniej diety.

- Kiedyś leczyłem dziecko, które nie jadło nic poza bekonem i piło tylko mrożoną herbatę - powiedział Williams.

Zobacz takżePaweł Burczyk o wychowaniu dziecka ze spektrum autyzmu 

Źródło: medicalxpress.com