Zamknij

Co drugie danie z supermarketu nie nadaje się dla dzieci

24.10.2019 14:56

Żyjesz zdrowo i starasz się zaszczepić dobre nawyki dzieciom? Jeszcze raz przyjrzyj się swoim zakupom.

Jedzenie z supermarketu nie jest odpowiednie dla dzieci
fot. Shutterstock

Inspektorzy European Commission's Joint Research Centre przejrzeli skład ponad 2,5 tys. płatków śniadaniowych, jogurtów, dań gotowych oraz przetworzonych mięs i owoców morza z supermarketów w 20 krajach Unii Europejskiej. Niemal połowa z nich nie spełniała kryteriów UE dotyczących sprzedaży dzieciom.

Najpoważniejsze zarzuty dotyczyły zbyt dużej ilości cukru w płatkach śniadaniowych i jogurtach, wysokiego poziomu soli w gotowych posiłkach i przetworzonej żywności, a także za małej ilości błonnika w produktach zbożowych. Co więcej, wiele mrożonych posiłków przekroczyło próg kaloryczny, a kilka jogurtów nie spełniało kryteriów proporcji tłuszczu całkowitego i nasyconego.

Zobacz takżeCo zapakować dziecku na drugie śniadanie?

Europejskich kryteriów żywności dla dzieci nie spełniło 329 dań gotowych (64 procent), 306 przetworzonych mięs (65 procent), 267 rodzajów płatków śniadaniowych (37 procent), 196 jogurtów (29 procent) i 183 przetworzonych produktów z owoców morza (59 procent).

Badacze nie wyjaśnili, o które marki chodzi, ale podkreślili, że należą one do najlepiej sprzedających się produktów na kontynencie.

Eksperci podkreślają, że odpowiednio zbilansowana dieta, o odpowiedniej zawartości soli, cukru i tłuszczu, odgrywa kluczową rolę w rozwoju dzieci, przeciwdziałając m.in. rozwojowi otyłości i cukrzycy typu 2.

Źródło: dailymail.co.uk