Gorączka u dziecka wymaga bacznej obserwacji malucha przez rodziców. Sprawdź, jak skutecznie ją obniżyć

04.01.2019
Aktualizacja: 19.10.2020 15:41
Mały chłopczyk leży w łóżku i trzyma termometr w buzi.
fot. Shutterstock

Gorączka u dziecka nie zawsze świadczy o problemach zdrowotnych malucha. Jednak maluchy z wysoką temperaturą powinny być bacznie obserwowane przez swoich rodziców. Koniecznie sprawdź, jak zbić gorączkę u dziecka i kiedy należy wezwać lekarza.

Gorączka u dziecka budzi niepokój u wielu rodziców. Nie należy jednak od razu panikować, gdyż w większości przypadków nie jest to poważne zagrożenie dla zdrowia malucha. Wysoka temperatura u dzieci może świadczyć o pojawieniu się kolejnych ząbków lub przeziębieniem.

Zobacz także: Zapalenie spojówek: bakteryjne, wirusowe, alergiczne. Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Jak zbić gorączkę u dziecka?

Aby obniżyć gorączkę u dziecka należy mu podać lei obniżające temperaturę ciała. W wielu przypadkach zleca się stosowanie specjalnych syropów i czopków, które są dostosowane do wieku malucha. W wyborze odpowiedniego leku zawsze pomoże ci aptekarz, który powie ci także, w jakich dawkach i kiedy należy stosować wybrany preparat.

Gdy gorączka nie ustępuje po podaniu leku, dziecko należy owinąć mokrym prześcieradłem lub obłożyć jego ciało mokrymi pieluchami. Zimne okłady na ciało obniżają temperaturę ciała.

Skutecznym sposobem są także zimne kompresy na głowy – możesz użyć do tego np. kostek lodu, które włożyć pod miękki materiał.

Wysoka gorączka u dziecka a wzywanie lekarza

O wysokiej gorączce u dziecka mówimy wtedy, kiedy termometr wskazuje wynik powyżej 39 stopni Celsjusza.

Pilnie należy wezwać lekarza, gdy wysoka gorączka nie spada pomimo podania leków. Konsultacji lekarskiej wymagają także sytuacje, w których dziecko gorączkuje dłużej niż trzy dobry i gdy wysokiej temperaturze ciała towarzyszy sztywność karku lub drgawki. Z interwencji medycznej powinni skorzystać także rodzice niemowlaka później 6 miesiąca życia, u którego pojawiła się wysoka gorączka.

Gorączka u dziecka bez innych objawów

Bardzo często rodzice martwią się nie tylko tym, że ich dzieci mają gorączkę, ale także tym, że dolegliwości nie towarzyszą żadne inne objawy. Gorączka u dziecka bez innych objawów może wystąpić w trakcie ząbkowania, przy zakażeniu układu moczowego, grypie i trzydniówce.

Gorączka u dzieci – jakie mogą być przyczyny?

Najczęstsze przyczyny pojawienia się gorączki u dzieci to między innymi:

 • Zapalenie ucha,
 • Infekcje jelitowo-żołądkowe,
 • Trzydniówka,
 • Przeziębienie,
 • Zapalenie pęcherza moczowego,
 • Zapalenie migdałów,
 • Choroby zakaźne (różyczka, odra, świnka, ospa wietrzna),
 • Zakażenie pneumokokami i meningokokami.

Należy także pamiętać, że gorączka może pojawić się także w takcie ząbkowania i w okresie szczepień obowiązkowych razem z innymi objawami, czyli niepokojem, sennością, zaczerwienieniem lub obrzękiem w miejscu ukucia.

Objawy, które często towarzyszą gorączce u dzieci

Wystąpienie gorączki u malucha to nie tylko stres dla jego rodziców, ale także ogromne zmęczenie dla samego chorego. Podwyższonej temperaturze ciała dziecko bardzo często towarzyszą inne objaw. Są to:

 • Przyśpieszony oddech,
 • Gorące czoło, plecy. Skóra w innych partiach ciała może być chłodna i pokryta zimnym potem.
 • Silne rumieńce na twarzy malucha.
 • Ból w czoła, gardła, a także okolic czoła.
 • U młodszych dzieci i niemowląt bardzo często występuje biegunka, wymioty oraz ból brzucha.

Gorączka u dziecka – jak ją prawidłowo mierzyć?

Wielu rodziców nadużywa określenia gorączka, szczególnie gdy u ich dziecka odnotowywana jest lekko podwyższona ciepłota ciała. Normalna temperatura ciała u malucha mieści się w dziale 36-37 stopni Celsjusza. Gdy termometr wskazuje powyżej 37 stopni Celsjusza mówimy wtedy o tzw. stanie podgorączkowym.

Umiarkowana gorączka mieści się w granicach od 38 stopni do maksymalnie 39 stopni Celsjusza. O wysokiej gorączki można mówić wtedy, gdy termometr wskazuje więcej niż 39 stopni Celsjusza.

Jak więc prawidłowo mierzyć temperaturę u dziecka?

Jest kilka metod mierzenia temperatury u dziecka:

 • Pod pachą – jest to najwygodniejsza metoda mierzenia temperatury u dzieci starczych. Termometr elektryczny powinien być nieruchomo trzymany pod pachą przez dwie minuty.
 • W ustach – ta metoda sprawdza się zarówno u dzieci młodszych jak i starszych. Należy jednak pamiętać, że ostateczny pomiar daje wynik wyższy o około 0,3 stopnia Celsjusza od wyniku rzeczywistego.
 • W odbytnicy – ten sposób najczęściej wykorzystuje się u niemowląt z uwagi na dość krótki czas mierzenia i szybki wynik. Końcowy wynik jest wyższa od rzeczywistej temperatury ciała o około 0,5 stopnia Celsjusza.

Zobacz także: Zapalenie krtani u dziecka może być niebezpieczne. Jak zwalczyć szczekający kaszel?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.