Gdzie najlepiej wychowywać dzieci? Opublikowano nowy ranking

21.01.2020
Aktualizacja: 22.01.2020 12:02
Najlepsze państwa do wychowania dzieci [ranking]
fot. Shutterstock

Przeprowadzono ranking najlepszych krajów do wychowywania dzieci w 2020 roku. Został stworzony na podstawie 20 tys. ankiet wypełnionych przez ludzi z całego świata. O miejscu danego kraju w rankingu decydowało m.in. poczucie szczęścia i system opieki zdrowotnej. Co zdradza nam lista? Na którym miejscu znalazła się Polska?

Gdzie najlepiej wychowywać dzieci?

W rankingu przeprowadzonym przez US News & World Report ankietowani musieli ocenić osiem atrybutów każdego kraju: dbałość o prawa człowieka, przyjazność rodzinie, równość płci, poczucie szczęścia, równość dochodów, bezpieczeństwo, edukacja publiczna, system opieki zdrowotnej.

Na pierwszym miejscu, spośród 80 państw, znalazła się Dania (w 2019 r. – 2. miejsce). Unia Europejska opisuje duński system urlopów rodzicielskich jako „jeden z najbardziej hojnych i elastycznych w UE”. Tutaj oboje rodzice otrzymują aż 52 tygodnie urlopu rodzicielskiego po urodzeniu dziecka. Dodatkowo – mama ma możliwość wzięcia czterotygodniowego urlopu na czas przygotowań przed przyjściem dziecka na świat.

Drugie miejsce zajęła Szwecja.  Tutaj rodzice mają do dyspozycji łącznie 480 dni urlopu, z czego każde z nich musi wykorzystać co najmniej 90 dni. Resztą mogą się podzielić wedle uznania. Na trzecim miejscu jest Norwegia, na czwartym Kanada, a na piątym Holandia.

Kolejne pozycje zajmują: Finlandia, Szwajcaria, Nowa Zelandia, Australia i Austria. Wielka Brytania uplasowała się tuż za pierwszą dziesiątką. Stany Zjednoczone – ze względu na niski poziom bezpieczeństwa i brak świadczeń dla rodziców – zajęły dopiero 18. miejsce. Oczko niżej jest Japonia, potem – Polska. To, że jesteśmy na miejscu 20. nie jest złą informacją, w roku minionym mieliśmy bowiem pozycję 22.

Autorzy raportu poza podstawowymi informacjami na temat historii Polski, umieścili informację, że politycznie Polska jest prawdopodobnie najlepszym przykładem na wzrost popularności nacjonalizmu i populizmu w Europie od 2017 roku.

Jakim krajem do wychowania dzieci jest Polska?

20. miejsce przypadło nam w udziale m.in. ze względu na to, że polskim mamom przysługuje 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, spośród których 6 mogą wykorzystać jeszcze przed porodem. Po urlopie macierzyńskim państwo oferuje im 32 tygodni urlopu rodzicielskiego, którym mogą podzielić się z ojcem dziecka.
Przypomnijmy, że w Polsce urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka to 20 tygodni, a urlop rodzicielski - do 32 tygodni. Z ich części może skorzystać również ojciec dziecka. Ma również prawo do dwóch tygodniu urlopu ojcowskiego. Na poziom satysfakcji mogły również wpływać programy 500 plus i Karta Dużej Rodziny.

Źródło: Usnews