Zamknij

Fotelik samochodowy dla dziecka - jakie normy musi spełniać i jaki najlepiej wybrać?

Redakcja
08.01.2019
Aktualizacja: 21.10.2020 14:37
Mały chłopczyk siedzi w foteliku samochodowym. Jest przypięty pasami bezpieczeństwa.
fot. Shutterstock

Fotelik samochodowy dla dziecka jest niezbędny, kiedy chcemy bezpiecznie przewieźć malucha. Koniecznie dowiedz się na co należy zwrócić uwagę przy wyborze fotelika i jakie są przepisy dotyczące przewozu dziecka.

Wybór fotelika dla dziecka musi być przemyślaną decyzją. Przed kupnem warto dowiedzieć się, jakie są wymagania dotyczące siedziska dla dziecka w aucie. W artykule podpowiadamy, jaki fotelik wybrać.

Zobacz także: Najlepsze kołysanki dla dzieci razem z teksem - koniecznie sprawdź nasze propozycje i dowiedz się dlaczego śpiewanie dla maluszka przed snem jest tak ważne!

Fotelik nosidełko

Fotelik samochodowy przydaje się już w pierwszych tygodniach, a nawet dniach życia, kiedy należy przewieźć dziecko ze szpitala do domu. Pierwszy fotelik nazywany jest bardzo często nosidełkiem. Można je nazywać kupując zestaw z wózkiem tzw. 3 w 1 gondola, spacerówka, nosidełko). Bardzo często takie wózki (w tym foteliki nosidełka) nie mają wykonanych crashtestów lub wypadają w nich bardzo słabo.

Fotelik samochodowy dla dzieci – grupy

Około roku dziecko wyrasta już z fotelika, które należy do grupy 0 +. Jest to czas na wymianę fotelika na większy.

 • Grupa I (waga 9-18 kilogramów) służą zazwyczaj do 4 roku życia. Foteliki z tego przedziału można zamontować tyłem do kierunku jazdy.
 • Grupa II-III (waga 15 -36 kilogramów) większość modeli nie ma pięciopunktowych pasów, ale maluch zabezpieczany jest pasami samochodowymi.
 • Fotelik samochodowy (waga 9-36 kilogramów) – charakteryzuje się tym, że rośnie razem z dzieckiem. Razem z rozwojem dziecka odpina się w nim kolejne moduły, które dopasują się wtedy do wzrostu i wagi dziecka.

Fotelik samochodowy dla dzieci – jaki wybrać?

Fotelik dla dziecka musi być dobrany do wieku malucha, jego wzrostu i wagi. Należy pamiętać o tym, że siedzisko powinno pasować także do naszego samochodu – dlatego przed zakupem koniecznie sprawdź mocowanie, pasy itp.

Fotelik dla niemowlaka a małego dziecka

Przesiadka z fotelika dla niemowlaka powinna odbyć się wtedy, kiedy głowa malucha dosięga górnej krawędzi siedziska. Niemowlaki najlepiej chronione jest najlepiej, gdy podróżuje tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki samochodowy dla dziecka a przepisy prawne

Zgodnie z przepisami Prawa o ruchu drogowym, w foteliku samochodowym muszą być przewożone dzieci, które nie mają 150 centymetrów wzrostu. W aktualnych przepisach, które dotyczą przewozu dzieci nie ma kryterium wieku (tak jak było kiedyś). Podsumowując – dziecko, które skończyło 12 lat i nie ma 150 centymetrów wzrostu, musi być przewożone w foteliku samochodowym.

Inne reguły prawne, które dotyczą przewożenia dzieci:

 • Trecie dziecko, które ukończyło trzeci rok życia może być przewożone przypięte tylko pasami na tylnym siedzeniu jeśli nie ma możliwości umiejscowienia trzeciego fotelika dla dzieci.
 • Dzieci o wzroście 135-150 cm mogą być przewożone na tylnym siedzeniu bez fotelika, przypięte pasami jeśli ważą więcej niż 36 kilogramów.
 • Nie wolno przewozić dzieci poniżej 3 roku życia w samochodzie bez fotelika i pasów bezpieczeństwa, a także urządzeń przetrzymujących.

Należy także pamiętać, że aktualnie jest zakaz przewożenia dzieci na przedni siedzeniu tyłem do kierunku jazdy, gdy aktywna jest poduszka powietrzna ze strony pasażera. Można malucha przewozić w przypadku, gdy poduszka została dezaktywowana – jednak nie zaleca się tego. Nigdy do końca nie można zaufać elektronice i informacji, że poduszka jest już wyłączona, która w trakcie drobnej stłuczki może stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo.

Fotelik samochodowy dla dziecka – marki

Najpopularniejsze marki fotelików dla dzieci to między innymi:

 • Fotelik MAXI COSI,
 • Fotelik CYBEX,
 • Fotelik RICARDO,
 • Fotelik RNF,
 • Fotelik ISOFIX,
 • Fotelik GRACO.

Zobacz także: Gorączka u dziecka wymaga bacznej obserwacji malucha przez rodziców. Sprawdź, jak skutecznie ją obniżyć