Zamknij

Fluoryzacja zębów nie tylko dla dzieci. Czy jest potrzebna?

12.01.2018 17:03

Fluoryzacja w polskich szkołach to żadna nowość. Prowadzona jest od lat za zgodą rodziców. Ostatnio temat powraca w gorącej dyskusji. Niektórzy rodzice nie zgadzają się na fluoryzację zębów dzieci w szkołach, twierdząc, że fluor jest szkodliwy dla zdrowia i tak naprawdę niszczy zęby. Fluoryzacja ma jednak swoje zadanie, a jej zwolenników jest tak samo dużo jak przeciwników. Dlaczego?

Eeast News
fot. ---

Fluor to pierwiastek, który stymuluje tworzenie nowej tkanki kostnej. Zwiększa odporność zębów na działanie kwaśnego środowiska w jamie ustnej, dzięki czemu zapobiega próchnicy. Zbyt niski poziom fluoru prowadzi do zmniejszenia twardości szkliwa i powstawania pęknięć. Fluor wpływa również na wytrzymałość kości, dlatego należy dbać o utrzymywanie jego odpowiedniego stężenia. Fluor znajdziemy w pastach do zębów i w wodzie pitnej, a także w produktach zbożowych, herbacie, rybach i serach podpuszczkowych. 

Wiele osób, szczególnie rodziców, martwi się o szkodliwość fluoru. Od lat mówi się o jego negatywnym wpływie na zdrowie człowieka, a fluoryzacja zębów w szkołach sprawia, że rodzice zaczynają zastanawiać się nad jej zasadnością.

Nie chcesz myć zębów pastą z fluorem? W sklepach znajdziesz pasty bez fluoru, których cena nie jest wyższa niż przeciętnej pasty z drogerii.

Czy fluor jest szkodliwy dla zdrowia?

Fluor w dużym stężeniu jest szkodliwy i ma działanie toksyczne, ale eksperci przekonują, że wykorzystywany w pastach do zębów do codziennego użytku nie wpływa negatywnie na zdrowie. Zaznaczają przy tym, że pasty do zębów nie wolno połykać, a po każdym szczotkowaniu należy dokładnie wypłukać jamę ustną.

Fluor jest nam potrzebny, ale wyłącznie w małych ilościach. Człowiek może dziennie przyjąć zaledwie 2 mg fluoru, dlatego wielu ekspertów twierdzi, że taką dawkę można uzupełnić zbilansowaną, zdrową dietą bogatą w produkty zawierające fluor.

Ryzyko przedawkowania fluoru i wystąpienia toksycznej reakcji dotyczy głównie wody pitnej i zanieczyszczeń przemysłowych. Nie potwierdzono szkodliwości fluoru używanego codziennie w niskiej zawartości w paście do zębów. Są jednak przypadki, gdy fluor może zaszkodzić. Mówimy wtedy na przykład o fluorozie, czyli chorobie objawiającej się kredowymi lub brązowawymi pasmami na przodzie zębów i nadżerkami szkliwa, które może kruszeć. Choroba nie występuje często, chociaż może pojawiać się u dzieci i młodzieży, których szkliwo jest słabiej zmineralizowane i bardziej podatne na zbyt duże dawki fluoru.

Aby uchronić siebie i dzieci przed negatywnym wpływem fluoru, należy pilnować, by nie dochodziło do połykania pasty. Jamę ustną po szczotkowaniu zębów trzeba porządnie płukać, można też używać produktów bez fluoru. Przed zabiegiem fluoryzacji w szkole, jeśli pojawią się wątpliwości, warto pójść z dzieckiem do stomatologa i zapytać, czy zabieg jest naprawdę potrzebny.

Zobacz także

Na czym polega fluoryzacja?

Fluoryzacja to zupełnie bezbolesny zabieg polegający na smarowaniu zębów specjalnym preparatem zawierającym fluor w wysokim stężeniu. Substancja przykleja się do zębów, dlatego przez kilkanaście godzin może towarzyszyć uczucie brudnych zębów. Konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia na ok. 2 godziny po zabiegu, nie zaleca się również mycia zębów w tym dniu.

W tym czasie w ślinie następuje wzrost fluoru, który wbudowywany jest do szkliwa, wzmacnia je i uodparnia na ataki kwasów.

Czy fluoryzacja w szkole jest konieczna?

Wielu rodziców nie zgadza się z koniecznością przeprowadzania zabiegów fluoryzacji zębów w szkołach. Niektórzy boją się negatywnego wpływu fluoru na zdrowie dzieci, inni chcą sami dbać o uzębienie swoich pociech. W szkołach w Polsce od lat wykonuje się fluoryzację, taki zabieg wykonuje higienistka, pielęgniarka szkolna lub realizuje go przychodnia rejonowa. Dzieci nie powinny być przymuszane do fluoryzacji, ponieważ zabieg wymaga pisemnej zgody rodzica, który ma prawo odmówić jego wykonania. Zdarza się jednak, że pomimo braku zgody, dzieci są poddawane fluoryzacji lub prośbę o zgodę na zabieg po prostu się pomija. Takich sytuacji jest na szczęście niewiele, w większości przypadków respektuje się decyzję rodziców. 

Mimo pojawiających się głosów sprzeciwu ze strony rodziców Ministerstwo Zdrowia uznaje profilaktykę fluorkową za działanie odgrywające ważną rolę w zwalczaniu próchnicy zębów. Zabieg jest finansowany przez NFZ. Fluoryzacja zębów ma swoje uzasadnienie w prawie:

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 września 2013 r. w sprawie organizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (Dz. U. z 2016 r. poz. 86) pielęgniarka lub higienistka szkolna prowadzi u uczniów szkoły podstawowej (klasy I – VI) znajdujących się na obszarach, gdzie poziom fluorków w wodzie pitnej nie przekracza wartości 1 mg/l, grupową profilaktykę fluorkową metodą nadzorowanego szczotkowania zębów preparatami fluorkowymi 6 razy w roku, w odstępach 6 tygodni.

Szczoteczka
fot.
Fot. East News

Zobacz także

Co o fluoryzacji sądzą stomatolodzy?

Głosy w tej sprawie są podzielone. Niektórzy stomatolodzy uważają fluoryzację zębów za dobrą praktykę, która sprawdza się od lat. Słusznie zauważają, że nie w każdym domu rodzice odpowiednio dbają o stan uzębienia dzieci. Bywa, że fluoryzacja w szkole to jedyny zabieg stomatologiczny, jaki odbywa dziecko na przestrzeni długiego okresu.

Inni lekarze twierdzą, że dzieci, które regularnie szczotkują zęby i chodzą na przeglądy dentystyczne, a stan ich uzębienia jest dobry, nie muszą lub nie powinny korzystać z dodatkowej fluoryzacji. Słyszy się również opinie, że zabieg fluoryzacji jest archaiczny i przestarzały, a w obecnych czasach istnieją bardziej nowoczesne i mniej inwazyjne sposoby dbania o uzębienie.

 

________
zdrowie.radiozet.pl/nk