Fidget spinner najbardziej niebezpieczną dla zdrowia zabawką roku! Unia ostrzega

Monika Piorun
14.03.2018 13:31
Fidger spinner, najbardziej niez
fot. Shutterstock

Na punkcie tego małego gadżetu oszaleli wszyscy. Miał mieć działanie terapeutyczne i ułatwiać koncentrację dzieciom z ADHD. Według najnowszego raportu Komisji Europejskiej fidget spinner został zwycięzcą w niechlubnej klasyfikacji pod względem najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia towarów.

Według Komisji Europejskiej w 2017 roku największą grupę (29 proc.) z ponad 2 tys. produktów spoza branży spożywczej, w których przypadku organy kontrolne podejmowały interwencje ze względu na potencjalne ryzyko niebezpieczeństwa, były... zabawki, głównie wyprodukowane w Chinach i sprowadzone do UE. Nieco mniej, bo ok. 20 proc. z łącznie 3952 interwencji dotyczyło pojazdów silnikowych a 12 proc. ubrań, wyrobów tekstylnych itp. Dlaczego to właśnie fidget spinner zwyciężył w tym zestawieniu? 

Fidget spinner: „terapeutyczna” zabawka, którą można się... udławić lub zatruć!

Okazuje się, że wbrew pozorom to właśnie tej zabawki dotyczyło najwięcej zgłoszeń związanych z ryzykiem zadławienia się małymi częściami gadżetu oraz zagrożenia związanego z możliwością zatrucia z powodu zbyt łatwego dostępu do baterii w wersji podświetlanej LED-ami. Inne zabawki (m.in. autka lub plastikowe figurki) zawierały z kolei zbyt wysokie stężenie niebezpiecznych substancji chemicznych.

Vera Jurova, komisarz UE ds. sprawiedliwości i spraw konsumenckich komentując wyniki najnowszego raportu Komisji Europejskiej, potwierdziła, że:

Tegorocznym zwycięzcą jest fidget spinner. Cieszę się, że mogliśmy ostrzec rodziców przed tym niebezpiecznym produktem. Ludzie często zamawiają zabawki online, przez co wiele niebezpiecznych, a nawet rakotwórczych produktów trafia w ręce najmłodszych.

Pierwsze doniesienia o tym, że fidget spinnery mogą być niebezpieczne, pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Przestrzegała przed nimi organizacja konsumencka U.S. Consumer Product Safety Comnission. Spora popularność tego gadżetu wśród dzieci wzbudziła także obawy stowarzyszeń religijnych, które dopatrywały się w nim „narzędzia szatana” (obracające się krążki miały według nich układać się w charakterystyczny symbol 666). Zanim zabawka stała się obiektem ożywionych dyskusji w wielu krajach, wcale nie wzbudzała aż tyle emocji.

Zobacz także

Gadżet, który miał pomagać, okazał się najbardziej niebezpieczny

Jeszcze w latach 90. wymyśliła go cierpiąca na miastenię Catherine Hettinger. Autoimmunologiczna choroba osłabiała pracę jej mięśni, przez co nie mogła się bawić z (dziś już dorosłą) córką. Prototyp fidget spinnera, który stworzyła, nie wymagał od niej żadnego wysiłku, za to sprawiał sporo radości zarówno jej samej, jak i dziecku. Niestety nie było jej wówczas stać na opłatę patentową (400 USD). Zabawka stała się popularna dopiero po latach (magazyn „Forbes” uznał fidget spinner za najpopularniejszy gadżet 2017 roku), a jego producenci na całym świecie zaczęli zarabiać na nim krocie.

Reklamowano, że fidget spinner ma mieć działanie terapeutyczne. Bawiły się nim zarówno dzieci, jak i dorośli, którym wprawianie w obrót małego krążka miało pomóc się odstresować lub odwracać uwagę np. od wzmożonej chęci zapalenia papierosa... Zastępowano nim nawet kostki do gry na gitarze!

Moda na fidget spinnery dotarła też do Polski. Małe krążki przypominające niektórym słynne krążki do gry w quidditcha (doskonale znanej wszystkim miłośnikom opowieści o Harrym Potterze) dosłownie zalały rynek i stały się jednym z największych hitów sprzedaży. Podobnie było nie tylko w naszym kraju, ale i w innych państwach.

Zagłosuj

Czy według Ciebie fidget spinner może być niebezpieczny?

Liczba głosów:

W samej Unii Europejskiej fidget spinner okazał się jednak najczęściej kwestionowanym towarem spoza branży spożywczej w 2017 roku. Dzięki temu, że w 31 krajach działa tzw. RAPEX (The Rapid Alert System for Non-Food Products), czyli konsumencki System Alarmowy Szybkiego Reagowania (obejmujący poza członkami UE także Norwegię, Islandię i Lichtenstein), stworzono narzędzie do kontroli produktów, które mogą być niebezpieczne. W 2017 roku najwięcej zgłoszeń pochodziło z:

  • Niemiec (354)
  • Hiszpanii (222)
  • Francji (191)
  • Węgier (151)
  • Polski (122)

Fidget spinnery, które we wszelkich zestawieniach najpopularniejszych zabawek zajmowały czołowe miejsca, okazały się zdominować także niechlubną klasyfikację najbardziej niebezpiecznych towarów według Komisji Europejskiej. 

źródło: Raport Komisji Europejskiej (2017 results of the EU Rapid Alert System for dangerous non-food products

________

zdrowie.radiozet.pl/π