Chińczycy fałszowali szczepionki dla dzieci! Władze zapowiadają surowe kary

Monika Piorun
23.07.2018 14:47
Chińczycy fałszowali szczepionki dla dzieci! Władze zapowiadają surowe kary
fot. Shutterstock

Premier Chin Li Keqiang zapowiedział śledztwo i wysokie grzywny w związku z ujawnionym niedawno skandalem z wadliwymi szczepionkami chińskiej firmy Changsheng Biotechnology, przeznaczonymi dla najmłodszych pacjentów.

Chińska afera farmaceutyczna

Skandal wybuchł w lipcu, gdy ujawniono, że firma fałszowała dane dotyczące produkowanej przez nią szczepionki przeciwko wściekliźnie, którą podaje się m.in. trzymiesięcznym dzieciom. Nie znaleziono dowodów na szkodliwość tej szczepionki, ale informacja o nieprawidłowościach wywołała w Chinach falę oburzenia.

Premier Li ocenił, że firma przekroczyła „moralną czerwoną linię”, a opinia publiczna zasługuje na wyjaśnienie sprawy. W rządowym komunikacie zapowiedziano, że:

Stanowczo rozprawimy się z nielegalnymi i przestępczymi działaniami, które zagrażają bezpieczeństwu życia ludzi, surowo ukarzemy przestępców zgodnie z prawem i stanowczo skrytykujemy zaniedbania w nadzorze.

Chiński rząd zapewnił, że otworzy dochodzenie w sprawie produkcji i łańcuchów dystrybucji wszystkich szczepionek, których dotyczy sprawa. Firmie Changsheng – drugiemu co do wielkości wytwórcy szczepionek na wściekliznę w Chinach – nakazano już wstrzymanie produkcji i wycofanie szczepionki z rynku. Z kolei chiński dziennik „China Daily” ogłosił, że urząd nadzoru leków przeprowadzi niezapowiedziane inspekcje we wszystkich firmach, które produkują szczepionki.

Według wcześniejszego komunikatu chińskiego urzędu nadzorującego żywność i leki Changsheng fałszował dane dotyczące produkcji i inspekcji szczepionek na wściekliznę, co było „poważnym naruszeniem” prawa.

Skandal z fałszywymi szczepionkami z Chin

Agencja Reutera ocenia, że po tej sprawie chińskiemu przemysłowi farmaceutycznemu (który obecnie jest drugim pod względem wielkości na świecie) trudno będzie promować produkowane w Chinach szczepionki w innych krajach.

Chińska państwowa telewizja CCTV podała, że Changsheng przeprosił za nieprawidłowości i wycofał z rynku wszystkie wadliwe szczepionki na wściekliznę. W poniedziałek rano giełda w Shenzhen wstrzymała handel akcjami firmy. Wznowiono go w poniedziałek, a ceny akcji spadły o 10 proc.

Chiński dziennik „China Daily” krytykuje z kolei, że „publiczne przeprosiny to stanowczo za mało, by wymazać nieufność ludzi wobec całego przemysłu i związanych z nim mechanizmów, które zostały naznaczone skandalami”. Incydent może się przerodzić w kryzys zdrowia publicznego, jeśli nie zostanie rozwiązany „w sposób racjonalny i przejrzysty”.

Wadliwe preparaty przeciwko wściekliźnie. Wcześniej nieprawidłowości dotyczyły szczepionek na błonicę, tężec i krztusiec

To nie pierwszy przypadek nieprawidłowości wykrytych w Changshengu. Organy nadzorcze ustaliły, że do szpitali trafiło wcześniej ponad 250 tys. wyprodukowanych przez tę firmę wadliwych szczepionek dla dzieci na błonicę, krztusiec i tężec. Według CCTV w prowincji Szantung zaszczepiono nimi ponad 215 tys. dzieci.

Firmę Changsheng ukarano za to w ubiegły piątek grzywną w wysokości 2,58 mln juanów (1,4 mln zł), a 859 tys. juanów (467 tys. zł) zysku ze sprzedaży wadliwych szczepionek zostało skonfiskowanych – przekazał urząd nadzoru leków prowincji Szantung.

Dziennik „Rembin Ribao”, organ prasowy Komitetu Centralnego rządzącej Komunistycznej Partii Chin, ocenił, że producenci leków powinni się trzymać reguł moralnych i przedkładać bezpieczeństwo ponad zyski. Państwowy dziennik „Global Times” zauważył z kolei, że sprawa Changshengu „wywołała ogólnokrajowe oburzenie i może stanowić wyzwanie dla krajowego przemysłu, który w ostatnich latach dynamicznie rośnie, ale wstrząsnęła nim seria skandali”.

Według centrum kontroli i zapobiegania chorobom prowincji Hebei 143 tys. dzieci w tej prowincji otrzymało wadliwe szczepionki na błonicę, krztusiec i tężec, wyprodukowane przez inną chińską firmę, Wuhan Institute of Biological Products.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy jesteś za tym, by szczepienia były w Polsce dobrowolne? Czy jesteś za zniesieniem obowiązku szczepień?

Liczba głosów:

Zobacz także

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

____________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π