Dzień Wcześniaka: Otwarcie strefy do "kangurowania" maluszków

Monika Piorun
17.11.2017 18:23
Dzień Wcześniaka: Otwarcie strefy do "kangurowania" maluszków
fot. PAP

Co roku aż 15 milionów dzieci na świecie rodzi się przedwcześnie. Ich życie może uratować "kangurowanie", dzięki któremu zarówno mama, jak i tata mogą nawiązać niezwykłą więź z dzieckiem od pierwszych chwil życia. Z okazji Dnia Wcześniaka w Szpitalu im. Św. Rodziny w Warszawie otwarto specjalną EMOstrefę dla za wcześnie urodzonych maluchów.

Na czym polega "kangurowanie"?

Kangurowanie to sposób przytulania niemowlaka skóra do skóry, klatką piersiową do klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko słyszy bicie serca mamy lub taty, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała rodzica.

Jak wykazały liczne badania, takie przytulanie utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, zwiększa się ilość tlenu we krwi, rzadsze są zaburzenia oddychania oraz ryzyko infekcji. W przypadku wcześniaków często oznacza to większe szanse na przeżycie.

Zobacz także

- Co roku w naszym Szpitalu rodzi się niemal pół tysiąca wcześniaków. Dla ich prawidłowego rozwoju niezbędna jest szczególna opieka, nie tylko lekarzy, ale również mamy i taty, już od pierwszych chwil po narodzinach.

Dzięki kangurowaniu wspomagamy rozwój umysłowy i umiejętności motoryczne noworodka.

Dziecko szybciej przybiera na wadze, ma lepszy sen, a karmienie piersią jest dużo łatwiejsze.

Cieszymy się, że coraz więcej osób wie o zaletach kangurowania i że właśnie w naszym Szpitalu w dniu Światowego Dnia Wcześniaka powstała EMOstrefa, wspierająca rodzicielstwo bliskości – wyjaśnia dr n.med – Beata Pawlus, Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny.

Prezent na Dzień Wcześniaka: Fotel do zadań specjalnych

17b17053
fot. PAP

Z okazji Światowego Dnia Wcześniaka Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny został doposażony w dwa fotele do kangurowania.

Jeden z nich stanął na Pododdziale Wcześniaków i Intensywnej Terapii Oddziału Neonatologii, aby wspierać mamy w rodzicielstwie bliskości i umożliwiać kangurowanie maluszków, które leżą w inkubatorach, drugi fotel przeznaczony jest dla Bloku Porodowego, aby okazję do nawiązania więzi z dzieckiem mieli również tatusiowie, których pociechy rodzą się metodą cesarskiego cięcia.

EMOstrefy w całej Polsce

Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny jest 37 EMOstrefą. Takie miejsca – z niebieskim Koalą EMO – można spotkać już w 23 szpitalach w 19 miastach w całym kraju.

Organizatorem akcji jest firma Pharmaceris, która wspiera rodziców na co dzień, ale przede wszystkim w sytuacjach, w których budowanie bliskości jest utrudnione, np. w przypadku leczenia dziecka czy pobytu noworodka w inkubatorze. EMOstrefy powstają w ramach ogólnopolskiego programu „Blisko z Tobą chcę być” od 2016 roku.

Z okazji Dnia Wcześniaka 17 listopada wiele placówek i instytucji zostanie podświetlonych na fioletowy kolor.

Zrzut ekranu 2017-11-17 o 19.11.38

____

zdrowie.radiozet.pl/π