Co trzecia zabawka może być szkodliwa dla zdrowia! Wyniki kontroli UOKIK

Monika Piorun
25.05.2018 14:15
Zabawki, toksyny w zabawkach, Dzień Dziecka
fot. UOKiK

Kontrolerzy Inspekcji Handlowej zakwestionowali co trzecią z przebadanych w tym roku zabawek. Część z nich zawierała niebezpieczne substancje chemiczne. Wyniki są niepokojące i gorsze niż rok wcześniej – ostrzega przed zbliżającym się Dniem Dziecka Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyniki pierwszej w 2018 roku kontroli zabawek, którą przeprowadziła Inspekcja Handlowa w 8 województwach, są gorsze niż w 2017 roku. Zastrzeżenia stwierdzono w przypadku ponad 30 proc. z 222 zabawek oferowanych przez 92 przedsiębiorców. Ponad 26 proc. z nich zawierało szkodliwe substancje chemiczne lub miało wady konstrukcyjne (głównie zbyt małe elementy, łatwe do połknięcia przez najmłodsze dzieci lub popękane szwy). W jednej na 19 skontrolowanych lalek inspektorzy zidentyfikowali przekroczony poziom ftalanów.

Uwaga na ftalany – zwłaszcza w lalkach!

Ftalany to grupa związków chemicznych stosowanych np. do produkcji żywic stanowiących bazę dla niektórych farb, klejów, lakierów czy laminatów. Służą one też do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczność. W zabawkach nie może być ich więcej niż 0,1 proc. Wyższe stężenie jest niebezpieczne dla zdrowia – może powodować:

Zobacz także

Wyniki tegorocznej kontroli zabawek są gorsze niż rok wcześniej

W 2017 roku Inspekcja Handlowa skontrolowała w sumie ponad 3,1 tys. zabawek (m.in. pluszaków, lalek, układanek czy piłek). Kontrola odbyła się u 424 przedsiębiorców z całej Polski, którzy prowadzą małe i duże sklepy oraz hurtownie. Wówczas inspekcja zakwestionowała prawie co czwartą zabawkę.

Najczęstszymi wówczas nieprawidłowościami były wady konstrukcyjne, np. wypadające z grzechotek małe elementy, którymi dzieci mogły się zadławić; wózki dla lalek nie miały mechanizmów, które blokują składanie się, co mogło skutkować skaleczeniami lub zmiażdżeniem palców dziecka.

Poziom ftalanów był przekroczony aż w 54 zabawkach (głównie w lalkach). Kontrolerzy byli zadowoleni, że w żadnej zabawce nie wykryto wtedy bisfenolu A (grożącego m.in. problemami z płodnością) ani formaldehydu (uważanego za rakotwórczy). Tylko w 1 lalce stwierdzono natomiast przekroczenie dopuszczalnej zawartości rakotwórczych barwników azotowych.

Zobacz także

Wkrótce Dzień Dziecka. O czym warto pamiętać, zanim kupisz zabawkę?

Przed zbliżającym się Dniem Dziecka UOKiK zaleca rodzicom kupowanie dzieciom takich zabawek, które są dostosowane do ich wieku. Należy zwracać uwagę na to, by nie miały zbyt małych elementów, którymi można się zadławić lub były pozbawione ostrych krawędzi. Warto też sprawdzać, czy do prezentów dołączone są odpowiednie instrukcje i dokładnie czytać oznaczenia na ich opakowaniach. Jeśli zaś uznamy, że dana zabawka może być niebezpieczna dla dzieci, warto zgłaszać takie przypadki do Inspekcji Handlowej lub UOKiK.

Zrzut ekranu 2018-05-25 o 13.09.08

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

_____

zdrowie.radiozet.pl/π