Zamknij

Dziewczynka połknęła naklejkę. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia

20.09.2022
Aktualizacja: 20.09.2022 10:19

Do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego zgłosiła się matka z niemowlęciem, które połknęło naklejkę. Sytuacja była śmiertelnie poważna, ale pod koniec badania lekarze nie mogli powstrzymać się od śmiechu. Sprawdź, jak potoczyła się ta historia.

Gastroskopia
fot. Shutterstock

Do szpitala Regency Specialist Hospital w Masai w malezyjskim stanie Johor przyjechała matka z dziewięciomiesięczną dziewczynką, która połknęła naklejkę. Niemowlę śliniło się i wymiotowało, nie chciało przyjmować płynów. Lekarze wykonali rentgen, który jednak niczego nie wykazał. Ponieważ objawy nie ustępowały, zdecydowano się na przeprowadzenie gastroskopii. Wtedy oczom lekarzy ukazał się niezwykły widok.

Dziecko połknęło naklejkę

Po wprowadzeniu endoskopu do górnego odcinka przewodu pokarmowego dziecka na ekranie pojawił się... uśmiech. I to nie jakiś tam niby-uśmiech, wynikający z personifikacji trzewi, ale normalny, szeroki uśmiech ze śnieżnobiałymi zębami. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia. Po chwili konsternacji okazało się, że dziewczynka połknęła naklejkę... w kształcie uśmiechniętej gwiazdki!

Choć sytuacja była zabawna, ratownicy z profilu "Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja" przypominają: "Każdego roku aspiracja ciała obcego jest przyczyną około 3000 zgonów, 90% dotyczy dzieci poniżej 4 r.ż. U dzieci poniżej 6 mies. ż. najczęstszą przyczyną jest tzw. pomoc rodzeństwa w karmieniu dziecka. Najczęściej ciało obce to orzeszki, rodzynki, winogrona, parówki, nasiona słonecznika itp." (ERC 2021).

Objawy zadławienia to m.in.:

  • kaszel,
  • duszność wydechowa,
  • stridor - charakterystyczny świst krtaniowy przy wydechu.

Źródło: FB Ratownictwo Medyczne - łączy nas wspólna pasja