Dziecko chodzi na palcach - jakie są przyczyny?

15.05.2019
Aktualizacja: 06.10.2020 12:46
Dziecko chodzi na palcach
fot. Shutterstock

Dziecko chodzi na palcach – koniecznie dowiedz się jaka jest przyczyna nietypowego układania stópek i czy zawsze trzeba konsultować się z tym problemem z lekarzem specjalistą!

Wiele rodziców zaczyna panikować, gdy zauważają że ich dziecko chodzi na palcach. W większości przypadków panika jest całkowicie nieuzasadniona, gdyż specyficzne stawianie kroków u malucha w większości przypadków świadczy o nauce chodzenia.

Zobacz także: Zgrzytanie zębami u dzieci - czym jest spowodowane i jak wygląda leczenie?

Dziecko chodzi na palcach – przyczyny

Przyczyny chodzenia na palcach u dziecka to między innymi:

  • Nauka chodzenia

Pierwsze kroki dziecka wprawiają w dumę większość rodziców. Jednak, gdy część z nich zauważą, że maluch zaczyna chodzić na palcach, zaczyna panikować. Zaczynają się domysły, czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku, czy rozwija się prawidłowo i czy nie jest to objaw zaburzeń neurologicznych.

W takich przypadkach nie należy nadmiernie się stresować! Gdy maluch uczy się chodzić, bardzo często stąpa na palcach i nie dotyka całą stopą powierzchni. Jest to normalne. Dziecku jest po prostu wygodniej w taki sposób stawiać pierwsze kroki.

Należy pamiętać, że proces uczenia się chodzenia nie trwa długo. W okolicy drugich urodzin dziecka dziecko powinno już chodzić całkowicie. W przypadku gdy dziecko nadal stopa jak baletnica warto to skonsultować z lekarzem rodzinnym lub pediatrą, którzy stwierdzą, czy dziecko należy skierować do specjalisty.

  • Zaburzenia neurologiczne

Niestety czasami okazuje się, że podniesiony alarm z powodu chodzenia na palcach u dziecka był potrzebny. W niektórych przypadkach wizyta u lekarza specjalisty w dość szybkim czasie pozwala na wykrycie nieprawidłowości.

Chodzenie na palcach u dziecka może świadczyć o wielu poważnych chorobach i dolegliwościach, między innymi: zaburzenia ze spektrum autyzmu, dziecięce porażenie mózgowe, przykurczu ścięgna Achillesa, hipotonii mięśniowej.

  • Korzystanie z chodzika

Dziecko może chodzić na palcach także na wskutek korzystania z chodzika. Zamiast prawidłowo stawiać całe stopy na podłożu, stąpają tylko na paluszkach. Pierwsze kroki wykonują tylko na przedstopiu. Pięta może nie dosięgać do podłoża. Wpływ na to ma fizjologiczny rozwój kości oraz mięśnie stopy. Warto pamiętać o tym, że w wieku dwóch lat, dziecko powinno chodzić już normalnie!

Zobacz także: Czerwone policzki u dziecka nie zawsze są oznaką zdrowia! Na jakie choroby mogą wskazywać?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.