Zamknij

Długi covid u dzieci. Te objawy powinny zaalarmować rodziców

13.04.2021
Aktualizacja: 13.04.2021 17:15

Gdy myślimy o powikłaniach po COVID-19, utrzymujących się tygodnie, a nawet miesiące po chorobie (tzw. długi COVID), myślimy zwykle o osobach dorosłych, starszych. Tymczasem z badań wynika, że tzw. long COVID, występuje również u dzieci. Co powinno zaalarmować rodziców i nauczycieli?

Długi covid u dziecka - jakie mogą być objawy?
fot. Shutterstock
 1. Długi covid u dzieci – jakie mogą być objawy?
 2. O czym powinni pamiętać rodzice i nauczyciele?

Z badań przeprowadzonych we Włoszech wynika, że u 43 proc. dzieci, które chorowały na COVID-19 (nawet łagodnie lub bezobjawowo!) utrzymują się dłużej niż pięć tygodni objawy, które negatywnie wpływają na ich codzienne funkcjonowanie.

Długi covid u dzieci – jakie mogą być objawy?

Dzieci najczęściej zgłaszały:

 • zmęczenie i osłabienie (87%),
 • bóle głowy (79%),
 • bóle brzucha (76%),
 • bóle mięśni i stawów (61%).
 • problemy z koncentracją (61%),
 • trudności z zapamiętywaniem informacji (46%),
 • trudności z przetwarzaniem informacji (33%),
 • trudności ze znalezieniem właściwych słów podczas mówienia (32%).

Dość często skarżyły się również na objawy żołądkowo-jelitowe, a także na dolegliwości skórne, takie jak swędzące wysypki. Pojawiały się również drażliwość i płaczliwość, które mogły być związane ze stanem zapalnym mózgu lub być zrozumiałą reakcją na złe samopoczucie.

Co ciekawe, u niektórych dzieci objawy długiego covidu pojawiały się nie bezpośrednio po chorobie, tylko kilka tygodni po niej.

loader

O czym powinni pamiętać rodzice i nauczyciele?

 1. Jeśli zauważyłeś niepokojące objawy w zachowaniu lub obniżenie sprawności fizycznej u swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem. Zmuszanie dziecka z tzw. długim covidem do nadmiernego wysiłku fizycznego może pogorszyć jego samopoczucie i stan zdrowia. Być może konieczna będzie rehabilitacja przeprowadzona pod czujnym okiem fizjoterapeuty lub rehabilitanta.
 2. Problemy z przetwarzaniem informacji, słaba pamięć i problemy z mową mogą wpływać na postępy w nauce dziecka. W takiej sytuacji współpraca nauczycieli z rodzicami wydaje się nieodzowna, by wypracować plan działania, który pomoże dziecku przetrwać te trudne dni, tygodnie, a nawet miesiące.
 3. Dziecko z długim covidem może mieć problemy z nauką, które nie wynikają z jego niechęci do nauki, ale obiektywnych, niezależnych od dziecka przyczyn, dlatego dobrze byłoby, gdyby było oceniane indywidualnie, biorąc pod uwagę jego możliwości fizyczne i intelektualne w danej chwili.
 4. Dziecko z tzw. długim covidem należy obserwować i w razie potrzeby reagować na jego potrzeby (może się okazać, że będzie ono potrzebowało krótkiej drzemki w ciągu dnia).
 5. W przypadku przedłużających się dolegliwości lub pojawienia się stanów lękowych, depresyjnych u dziecka, należy rozważyć skorzystanie ze wsparcia psychologa z poradni zdrowia psychicznego.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: The Converasation