Zamknij

Czy to PIMS? Sprawdź, jak wykryć chorobę u dziecka

18.01.2022
Aktualizacja: 18.01.2022 11:34
Dziecko w szpitalu
fot. Shutterstock

Na PIMS choruje coraz więcej dzieci w Polsce. To zespół zapalny, który daje wiele objawów: od bólu głowy i gorączki, po zmiany skórne, zmiany w zachowaniu, apatię, omdlenia. PIMS może zagrażać zdrowiu dziecka, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać pierwsze symptomy i przebieg choroby. Na co zwrócić uwagę? Zobacz LISTĘ OBJAWÓW.

  1. Jak rozpoznać PIMS u dziecka? Charakterystyczne objawy
  2. Jak leczyć PIMS u dziecka? Leczenie w domu i w szpitalu

PIMS (z ang. pediatric inflammatory multisystem syndrome temporally associated with SARS-CoV-2) to wieloukładowy zespół zapalny u dzieci po przechorowaniu COVID-19.  PIMS jest powikłaniem po przebytym COVID-19 i może wystąpić nawet wtedy, gdy sama choroba miała łagodny przebieg lub zakażenie było bezobjawowe. 

Dolegliwości dotyczą różnych układów (dlatego PIMS nazywa się wieloukładowym zespołem zapalnym): pokarmowego, oddechowego, krążenia, moczowego, neurologicznego.

Przyczyną PIMS jest reakcja immunologiczna układu odpornościowego na COVID-19, pojawiająca się po mniej więcej 2-4 tygodniach od zakażenia koronawirusem

Na PIMS chorują najczęściej dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Jak rozpoznać PIMS u dziecka? Charakterystyczne objawy

Objawy PIMS pojawiają się po kilku tygodniach od przechorowania COVID-19. Przebieg PIMS może być różnorodny — od łagodnego do ciężkiego, a objawy mogą pojawiać się w kolejnych dniach, nie muszą występować na raz, mogą też mieć różne natężenie. 

Chociaż PIMS przypomina infekcję, to choroba nie jest zakaźna. 

Do charakterystycznych objawów PIMS u dziecka zalicza się:

W ciężkich przypadkach objawy PIMS mogą obejmować: duszność, bóle w klatce piersiowej, zbyt niskie lub zbyt wysokie ciśnienie, lub tętno, omdlenia, krwawienia bez urazu, zmniejszenie ilości oddawanego moczu, apatię, nadmierną senność, nietypowe zachowanie dziecka. U części chorych dzieci może dochodzić do powikłań kardiologicznych, wstrząsu i niewydolności wielonarządowej.

Jak leczyć PIMS u dziecka? Leczenie w domu i w szpitalu

Dzieci z łagodnym przebiegiem COVID-19 mogą być leczone w domu, ale już samo podejrzenie PIMS jest podstawą do skierowania dziecka do szpitala. Wszystkie dzieci z PIMS powinny przebywać w szpitalu do czasu wyzdrowienia.

Dlaczego PIMS należy leczyć w szpitalu? Ponieważ stan zdrowia dziecka może się gwałtownie pogorszyć, co najczęściej ma miejsce około piątego lub szóstego dnia od momentu wystąpienia objawów. Mogą też pojawić się groźne powikłania, np. tętniaki naczyń wieńcowych serca.

Pacjenci z PIMS muszą też przyjmować specjalistyczne leki podawane w szpitalu: immunoglobuliny, glikokortykosteroidy, leki biologiczne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: pacjent.gov.pl