Amerykańskie a polskie zalecenia żywieniowe dla dzieci - skąd te różnice?

10.05.2018 14:46
Niemowlę pije wodę
fot. Shutterstock

Czy wkrótce zmieni się polski schemat żywienia niemowląt? Dlaczego polskim niemowlętom można podawać soki, a amerykańskim nie? Czy soki owocowe zastępują porcję warzyw? Takie pytania pojawiają się na grupach dla rodziców. Ich wątpliwości biorą się z rozbieżności zaleceń polskich i amerykańskich pediatrów dotyczących podawania dzieciom poniżej 1. roku życia soków owocowych.

Amerykańskie niemowlęta nie piją soków

Rok temu Amerykańska Akademia Pediatrii wywoła prawdziwą burzę ogłaszając, że niemowlętom nie należy podawać żadnych soków (ani tych kupowanych, ani tych wyciskanych domowymi sposobami). Tą decyzją zaskoczyła rodziców na całym świecie, którzy od wielu lat byli przekonywani, że 100-procentowy sok owocowy to samo zdrowie.

Amerykańscy lekarze uznali, że soki nie przynoszą tej grupie dzieci (mowa tu o niemowlętach do 1. roku życia) korzyści żywieniowych, a mogą zastępować to, czego dzieci naprawdę potrzebują, czyli białka, tłuszcze i składniki mineralne zawarte w mleku matki lub sztucznym pokarmie. Poza tym, ich nadmierne spożywanie może prowadzić do niedożywienia, a także występowania biegunki, wzdęć i próchnicy.

Zobacz więcej: Soki owocowe mogą szkodzić dzieciom? Nowe zalecenia pediatrów z USA

Sokowe "grzechy"

Na liście "grzechów" soków wpisano, m.in. kaloryczność, brak błonnika, który jest w świeżych owocach i warzywach, a także nadmiar cukru przez co dzieci przyzwyczajają się do słodkiego smaku i później częściej sięgają po słodkie napoje.

Przykład 1: 1 szklanka soku pomarańczowego ma tyle samo cukru, co 4 pomarańcze. Czy którykolwiek rodzic zdecydowałby się dać dziecku tyle pomarańczy naraz?!

Przykład 2:  120 ml soku jabłkowego to 13 gramów cukru i 60 kilokalorii oraz zero błonnika. Natomiast pół filiżanki pokrojonego jabłka to 5,5 grama cukru, 30 kilokalorii i 1,5 grama błonnika, który zwiększa uczucie sytości.

Skąd więc przekonanie, że soki mogą zastąpić owoce i są najlepsze dla dzieci? Utwierdzają nas w tym reklamy producentów soków, a także zwolennicy popularnych "cud-diet sokowych", które mają nam pomóc "zachować zdrowie i szczupłą sylwetkę".

Co na to żywieniowcy?

Czy trzeba zrezygnować z picia soków w ogóle? Żywieniowcy przekonują, że dzieci do 1. roku życia, a nawet do 3. roku życia, rzeczywiście ich nie potrzebują, więc można z nich spokojnie zrezygnować na rzecz świeżych owoców. Zamiast soków lepiej podawać maluchowi wodę naturalną.

- Od kilku już lat w zaleceniach kładzie się nacisk na spożycie wody - specjaliści podkreślają, że to woda jest najlepszym napojem do gaszenia pragnienia i mogą ją pić już niemowlęta. Uzasadnieniem dla eliminacji soków z diety najmłodszych jest duża zawartość cukru w sokach oraz ich kaloryczność. Już w dietach niemowląt notuje się błędy, w tym zbyt dużą ilość soków często nieodpowiedniej jakości. To może sprzyjać nadwadze, ale też zwiększać ryzyko próchnicy czy innych chorób cywilizacyjnych. Zamiast soku lepiej podać dziecku świeży owoc, który ma więcej witamin, składników mineralnych i błonnika - powiedziała dietetyk dr inż. Anny Harton z SGGW w Warszawie w wywiadzie udzielonym magazynowi "Twoje dziecko".

Dlaczego więc polscy eksperci w aktualnym schemacie żywienia niemowląt nadal zalecają dzieciom picie soków (maksymalnie do 150 ml dziennie)?

Dietetyk Anna Harton wyjaśnia: - Faktycznie, w 2017 roku Amerykańska Akademia Pediatryczna zmieniła zalecenia dotyczące podawania soków niemowlętom. W najnowszym polskim schemacie żywienia niemowląt z 2014 roku, a zaktualizowanym w 2016 roku soki jeszcze są, ale już wtedy specjaliści wyraźnie podkreślali, że nie należy podawać ich więcej niż 150 ml dziennie. Zwracano też uwagę na ich jakość - powinny to być soki 100%, przecierowe i bez cukru.

Warto wiedzieć: Woda butelkowana to pic na wodę. Czym różni się od kranówki?

Kto ma rację?

Być może wkrótce również polscy eksperci z Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci uaktualnią swoje zalecenia. Tymczasem decyzja "podawać czy nie podawać soki polskim dzieciom" należy wciąż do ich rodziców.

Zalecenia dotyczące soków dla dzieci według Amerykańskiej Akademii Pediatrii:

  • dla dzieci poniżej 1. roku życia - nie zalecane,
  • dla dzieci w wieku 1-3 lata - 120 ml soku (ok. pół szklanki) na dobę,
  • dla dzieci w wieku 4-6 lat - 120-180 ml soku na dobę,
  • dla dzieci powyżej 7. roku życia - do 250 ml soku (ok. 1 szklankę).

Zalecenia dotyczące soków dla dzieci wg. Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia:

  • dla niemowląt poniżej 4. miesiąca życia - nie zalecane
  • dla niemowląt karmionych sztucznie powyżej 4. miesiąca życia - maksymalnie 150 ml na dobę,
  • dla niemowląt karmionych piersią powyżej 7. miesiąca życia - maksymalnie 150 ml na dobę,
  • dla dzieci w wieku 1-3 lata - maksymalnie 250 ml na dobę
  • dla dzieci w wieku 4-8 lata - maksymalnie 250-375 ml na dobę.

Polecamy: Szpitale nie będą mogły pobierać opłat od rodziców czuwających przy dzieciach

Zagłosuj

Czy dzieci powinny pić soki czy nie?

Liczba głosów:

-----------------

zdrowie.radiozet.pl/ mk