Zamknij

Okiem eksperta: Z niemowlakiem na basenie - jak oswoić go z wodą?

Aleksandra Supryn
29.09.2015 09:43

Wielu rodziców zabiera swoje dzieci na basen już w pierwszych miesiącach życia. Choć niektórym decyzja ta wydaje się dość odważna, znajduje ona swoje uzasadnienie w opiniach specjalistów. Jeśli też chciałbyś zacząć oswajać swoją pociechę z wodą, sprawdź, co zrobić, aby Twoje dziecko czerpało z tego jak największą radość.

Z niemowlakiem na basenie. Jak oswajać dziecko z wodą?

Specjaliści mówią, że niemowlę warto zabrać na basen w 2-3 miesiącu życia. Dlaczego? Pływanie pozytywnie wpływa na rozwój fizyczny i psychiczny u dzieci, ponieważ woda dostarcza maluchom bodźców, których nie mogą doznać w domowym środowisku. Co więcej, u kilkumiesięcznych niemowląt utrzymuje się jeszcze odruch z życia płodowego, objawiający się tym, że nie boją się one wody i nie otwierają ust przy zanurzaniu. 

Pływanie a rozwój dziecka 

W Polsce istnieje wiele szkół oferujących naukę pływania dla niemowląt, najczęściej już od drugiego miesiąca życia. Jak przekonują specjaliści, udział w zajęciach niesie za sobą wyłącznie korzyści. Pływanie to doskonała gimnastyka dla mięśni i stawów, stymulująca rozwój ruchowy i poprawiająca koordynację.  

Pływanie pomaga również wzmacniać odporność oraz zapobiegać chorobom kręgosłupa i problemom z układem kostno-stawowym. Wspólne zajęcia to także fantastyczna okazja do zabawy, a jednocześnie budowania więzi między rodzicem a dzieckiem. 

Na co zwrócić uwagę wybierając zajęcia na basenie dla niemowląt? 

Baseny, na których prowadzone są zajęcia z niemowlętami, muszą być do tego odpowiednio przystosowane. Temperatura wody w trakcie zajęć powinna oscylować w granicach od 32 do 34°C, co pozwoli uniknąć przeziębień, natomiast głębokość basenu powinna wynosić od 20 do 120 centymetrów.

W czasie zajęć rodzice przebywają w wodzie razem z dziećmi. Nie tylko pomagają im odkrywać otaczający je świat, ale też uczą się, jak prawidłowo trzymać maluszka lub co zrobić, gdy zakrztusi się on wodą.

Oswajanie dziecka z wodą

Jeśli wolisz najpierw sam pójść z dzieckiem na basen, podpowiadamy, jak dobrze rozpocząć waszą wspólną wodną przygodę.

  1. Wchodząc do basenu trzymaj dziecko i przytulaj je do siebie. Dzięki temu będzie czuło się bezpiecznie.
  2. Pozwalaj maluchowi rozglądać się i powoli poznawać otaczający go świat.
  3. Spaceruj z dzieckiem w wodzie i próbuj kłaść je delikatnie na brzuchu i plecach.
  4. Przy pierwszej próbie położenia niemowlęcia na brzuch, przytrzymaj je pod pachami i brodą, by nie dopuścić do niekontrolowanego zanurzenia.
  5. Gdy dziecko zacznie oswajać się z wodą, spróbuj rozpocząć z nim zabawę, zachęcając do pracy nogami. Wykorzystaj kolorowe zabawki i akcesoria, które zmotywują malucha do jeszcze większej aktywności i rozbudzą jego ciekawość.
  6. Zanim spróbujesz zanurzyć dziecko, kilka razy ostrożnie polej je wodą. Samo zanurzanie natomiast powinno odbywać się stopniowo, by przypadkiem nie przestraszyć malucha.

Podobnych zadań, przynajmniej na początkowym etapie oswajania i nauki, możesz spodziewać się również na zajęciach z instruktorem. Musisz jednak wiedzieć, że każde dziecko ma inne predyspozycje i opanowuje poszczególne umiejętności pływackie we własnym, indywidualnym tempie.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać? Staraj się nie karmić dziecka co najmniej godzinę przed wizytą na basenie. Nie zapomnij też o specjalnych jednorazowych pieluszkach przeznaczonych do pływania, które zabezpieczają przed przedostawaniem się nieczystości na zewnątrz. A na koniec najważniejsze ‒ okazuj dziecku czułość i wsparcie, by czuło się bezpiecznie w nowym otoczeniu, a pływanie stało się dla niego źródłem zabawy i radości.

Ewa Majchrzak