Zamknij

Czy każde dziecko może się zaszczepić? MZ wydało komunikat

14.12.2021 14:45

Ruszają szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat. Czy każde dziecko może przyjąć szczepionkę? Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat. 

MZ informuje: szczepienie dziecka poprzedzimy kwalifikacją lekarską
fot. Shutterstock

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat po wydaniu pozytywnej rekomendacji przez EMA (Europejską Agencję Leków). Jak podaje instytucja, korzyści związane z podaniem szczepionki są ważniejsze niż ewentualne odczyny poszczepienne. Szczepienie dzieci to niezbędny krok, by zahamować rozprzestrzenianie się pandemii w tej grupie wiekowej. Nawet bezobjawowa postać COVID-19 może powodować bardzo groźne powikłania, m.in. PIMS, czyli wieloukładowy zespół zapalny. W jaki sposób będzie wyglądało przygotowanie dziecka do szczepionki?

Przed szczepieniem przeciwko COVID-19 dzieci poniżej 15 lat należy przeprowadzić lekarskie badanie kwalifikacyjne – zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, skierowany w poniedziałek do ogłoszenia.

Szczepionka tylko po kwalifikacji lekarskiej

MZ stwierdza, że aby kwalifikacja do szczepienia przeciwko COVID-19 dzieci w wieku 5-15 lat obejmowała celowany wywiad przesiewowy przeprowadzony według ujednoliconego kwestionariusza oraz przesiewowe badanie przedmiotowe (fizykalne), musi być przeprowadzona przez lekarza. Jak wyjaśniono, głównym celem kwalifikacji lekarskiej jest ograniczenie ryzyka wystąpienia odczynu niepożądanego po szczepieniu, a także zapewnienie optymalnego zakresu ochrony w indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta.

Lekarz identyfikuje przeciwwskazania do szczepienia lub stany wymagające zachowania szczególnej ostrożności w czasie szczepienia.

Resort wyjaśnia w uzasadnieniu projektu, że wprowadzenie zmiany uwarunkowane jest decyzją o rozpoczęciu szczepień przeciwko COVID-19 u dzieci w wieku 5-11 lat i rekomendacjami zespołu ds. szczepień ochronnych w sprawie kwalifikacji do szczepień przeciw COVID-19, aby wymagane przed szczepieniem badanie kwalifikacyjne u dzieci poniżej 15 lat przeprowadzał lekarz z ważnym prawem wykonywania zawodu (w tym lekarz stażysta). Szczepionkę dla dzieci w wieku 5-11 lat podaje się w formie dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

Źródło: PAP