Czerwone policzki u dziecka nie zawsze są oznaką zdrowia! Na jakie choroby mogą wskazywać?

13.05.2019
Aktualizacja: 06.10.2020 11:50
Czerwone policzki u dziecka
fot. Shutterstock

Czerwone policzki u dziecka nie zawsze są oznaką zdrowia malucha! Mogą one być objawem poważnej choroby. Koniecznie sprawdź, na jakie dolegliwości mogą wskazywać czerwone policzki u dziecka!

Na pojawienie się czerwonych policzków u dziecka wpływ ma wiele czynników. Może to być efekt spacery w dość chłodny wiek lub rozpoczęcie ząbkowania. W przypadku, gdy rumień na policzkach utrzymuje się kilka dni lub towarzyszą mu inne, niepokojące objawy, koniecznie należy zgłosić się do lekarza pediatry. 

Zobacz także: Chrypka u dziecka - na jakie choroby może wskazywać?

Czerwone policzki u dzieci: przyczyny

Czerwone policzki u dzieci mogą być objawem wielu chorób i dolegliwości. Między innymi:

  • Rumień nagły i rumień zakaźny

Oprócz czerwonych policzków u dziecka, rumień nagły oraz zakaźny objawia się ogólnym złym samopoczuciem, osłabieniem malucha, podwyższoną temperaturą ciała i bólem głowy. Te dolegliwości nie są z reguły groźne. Rumień nagły, potocznie nazywany jest „trzydniówką”, ze względu na to, że właśnie po okresie trzech dni ustępuje. W przypadku rumienia zakaźnego, choroba rozpoczyna się wysypką i dopiero później pojawiają się inne, nieprzyjemne symptomy.

Zarówno w przypadku rumienia nagłego, jak i zakaźnego, rumień pojawia się najczęściej na policzkach dziecka. Ma on formę małej, grudkowatej wysypki, która przypomina drobne plamki. Rumień może przenieść się potem na pozostałe części ciała.

  • AZS (atopowe zapalenie skóry)

Jednym z głównych objawów atopowego zapalenia skóry są czerwone policzki u dziecka. Należy wspomnieć, że rumienie pojawiają się także na innych partiach ciała, np. na zgięciach łokciowych i kolanowych. Inne charakterystyczny objaw tego schorzenia to także wysypka. Przy AZS, skóra dziecka jest bardzo często błyszcząca oraz podrażniona. Mogą pojawić się także na niej grudki z wypełnionym płynem surowiczym. Gdy u twojego malca pojawią się takie objawy, koniecznie zgłoście się do lekarza rodzinnego, który może skierować na wizytę do alergologa lub dermatologa.

  • Skaza białkowa

Czerwone policzki u dziecka mogą świadczyć także o skazie białkowej (jest to jeden z rodzajów alergii pokarmowej, która pojawia się po spożyciu mleka krowiego). Na pojawienie się skazy białkowej wpływ maja także inne przetwory z mleka, a także białka, które znajdziemy w jajkach, rybach oraz niektórych mięsach.

Oprócz rumieni na policzkach, skaza białkowa objawia się także szeregiem innych nieprzyjemnych dolegliwości. Mowa o: czerwonych plamach na innych częściach ciała, mocno sucha skóra, na której mogą pojawić się wypryski, biegunka wzdęcia oraz kolka.

  • Ząbkowanie

Jedną z przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się czerwonych policzków u dzieci (głównie u niemowlaków) odpowiada ząbkowanie. Ten proces przechodzi każdy, w większości przypadków jest on czasochłonny i bolesny.

Oprócz zaczerwienionych policzków u dzieci, ząbkowanie rozpoznamy po nadmiernym ślinieniem się malucha, wkładaniem wszystkie do buzi przez nie, a także ciągłym marudzeniem i częstym popłakiwaniem.

  • Podrażnienie skóry

Należy pamiętać, że czerwone policzki u dziecka nie zawsze oznaczają chorobę! Czasami jest to efekt podrażnienia cery! Taki efekt może wywołać chłodne powietrze, mróz, czy wiatr. Jeśli rumienie na policzkach u twojego dziecka pojawiły się wieczorem po długim spacerze, najprawdopodobniej jest to spowodowane zimnym powietrzem! Skóra policzkach może być wtedy także sucha i podrażniona.

Przed wyjściem na spacer w chłodne dni, warto wcześniej nałożyć na skórę dziecka ochronną warstwę kremu.

Zobacz także: Zgrzytanie zębami u dzieci - czym jest spowodowane i jak wygląda leczenie?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.