Zamknij

Czarna gondola i przykrywanie wózka pieluszką. Czego nie robić niemowlakowi w upały?

27.06.2022
Aktualizacja: 27.06.2022 12:55

Opieka nad niemowlakiem w gorące dni jest szczególnie trudna, zwłaszcza że upał wpływa na samopoczucie nas wszystkich. W takich warunkach łatwo o błędy, które mogą bardzo źle się skończyć. Zobacz, czego unikać

Jak dbać o niemowlę w czasie upałów? Najczęstsze błędy
fot. Shutterstock
  1. Czarny wózek
  2. Wybieranie nieodpowiedniej pory na spacery
  3. Przykrywanie wózka pieluchą tetrową
  4. Zabieranie dziecka na basen publiczny
  5. Zakładanie maluchowi ubrań ze sztucznych materiałów
  6. Zapominanie o nawadnianiu

Gdy mamy pod opieką niemowlaka, musimy zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Nawet jeśli nie przeszkadzają nam wysokie temperatury i lubimy się opalać, pamiętajmy, że małe dziecko znosi takie dni zupełnie inaczej. Niemowlęta do ukończenia 6. miesiąca życia nie powinny być eksponowane na promienie UV. Jakich jeszcze błędów należy bezwzględnie unikać w gorące dni? Oto one:

Czarny wózek

Wózek przyciąga promienie słoneczne tak samo, jak nasze ubrania. Wiemy, żeby latem wybierać raczej jaśniejsze odcienie, tymczasem czarne gondole nadal są w modzie. O ile sprawdzą się w chłodniejszych miesiącach, latem taki wózek może rozgrzewać się nawet do 40 stopni! Maluszek w takim wózku czuje się jak w saunie. Jeżeli termin porodu wypada pod koniec wakacji, spokojnie możemy zdecydować się na czarny wózek  –  do lata maluch zdąży podrosnąć i „przesiąść” się do spacerówki.

Wybieranie nieodpowiedniej pory na spacery

Podczas upału warto tak zorganizować dzień, żeby wyjść z maluchem wcześnie rano lub dopiero wieczorem. Unikajmy spacerów między 11 a 15, kiedy promienie słoneczne są najmocniejsze. Jeśli przebywamy na słońcu, smarujmy dzieci kremami z filtrem UV (nawet podczas krótkich spacerów).

Przykrywanie wózka pieluchą tetrową

Choć specjaliści od wielu lat ostrzegają przed skutkami takiego nawyku, niektóre mamy nadal uważają, że pielucha na wózku chroni przed upałem. Jest wręcz przeciwnie! Choć rodzic chce dobrze, pielucha sprawia, że temperatura w wózku wzrasta… Spacer w takich warunkach może doprowadzić do udaru cieplnego u maluszka. W bardzo upalne dni, o ile to możliwe, unikajmy wychodzenia z domu.

Zabieranie dziecka na basen publiczny

Choć może nam się wydawać, że taka wycieczka jest atrakcyjna dla maluszka, w upalne dni odkryty basen to miejsce, w którym przebywa tłum ludzi. O ile w przypadku starszych dzieci, schłodzenie się w wodzie może być kojące, niemowlę może wystraszyć się gwaru i nadmiaru bodźców. Na otwartym basenie nie ma też gwarancji dostępu do zacienionego miejsca, w którym maluch miałby odpowiednią ochronę przed słońcem.

Zakładanie maluchowi ubrań ze sztucznych materiałów

Latem dziecko powinno, tak jak dorośli, nosić przewiewne, lekkie materiały, które zapewniają stały dostęp powietrza. Ubrania z poliestru czy jeansu sprawiają, że dziecko bardzo szybko się przegrzewa. Wybierajmy luźne spodenki i sukienki, które nie uciskają dziecka.

Zapominanie o nawadnianiu

Dzieci karmione wyłącznie piersią nie muszą dodatkowo pić wody, wystarczy przystawiać je częściej. U starszych dzieci, średnie dobowe zapotrzebowanie na płyny wynosi 100 ml wody na każdy kilogram masy ciała. W upały taka ilość wody to minimum. Dziecku należy podawać głównie wodę. Jeśli nie lubi smaku czystej wody, możemy dodać do niej ulubione owoce malucha.