Zamknij

Cola na ból brzucha u dziecka: pomaga czy szkodzi?

22.04.2022
Aktualizacja: 24.04.2022 22:27
Czy cola łagodzi ból brzucha u dziecka?
fot. EastNews

Czy cola może pomóc w leczeniu grypy żołądkowej u dziecka? Zdania na ten temat są podzielone. Zobacz, czy ta metoda jest bezpieczna

  1. W jaki sposób cola pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego?
  2. Jak podawać colę na wymioty i biegunkę?
  3. Cola dla dziecka tylko w umiarkowanych ilościach. Skutki uboczne codziennego picia coli

Wymioty u dziecka to źródło ogromnego stresu rodziców. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które bardzo szybko się odwadniają. Chcąc pomóc dziecku, próbujemy różnych metod. Jedną z porad, o jakich można przeczytać w internecie, jest podanie choremu maluchowi coli. Napój jest polecany na wymioty, nudności, grypę jelitową, zatrucia pokarmowe. Metodę tę zalecają również niektórzy lekarze. Zwolennicy sposobu podkreślają, że cola została opracowana przez aptekarza i pierwotnie miała pomagać na ból głowy i brzucha.

W jaki sposób cola pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego?

Cola podawana w niewielkich ilościach może łagodzić odruch wymiotny i mdłości. W przypadku zatrucia może pomóc choremu przetrwać najtrudniejszy moment, gdy nie jest w stanie nic jeść. Cola pomaga również dostarczyć kalorii i podnosi cukier.

Jak podawać colę na wymioty i biegunkę?

W stosowaniu coli jako remedium na zatrucie pokarmowe nie chodzi o podawanie dziecku zimnego, gazowanego napoju w puszce. Cola powinna być odgazowana, w temperaturze pokojowej (można podgrzać napój w garnku). Napój należy podawać dziecku w niewielkich ilościach (np. 100 ml), kilka razy dziennie, po łyżeczce. Nie chodzi o to, aby chore dziecko za pomocą coli gasiło pragnienie. Sposób ten warto też omówić z lekarzem. Należy pamiętać, że u dziecka może wystąpić reakcja alergiczna na któryś ze składników napoju.

W każdym przypadku, przy silnych wymiotach u dziecka, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nieprawidłowe postępowanie może doprowadzić do poważnych powikłań.

Cola dla dziecka tylko w umiarkowanych ilościach. Skutki uboczne codziennego picia coli

Niestety, nie ma żadnych dowodów medycznych na to, by cola pomagała w dolegliwościach układu pokarmowego. O ile jej doraźne podawanie może pomóc przetrwać najtrudniejszy moment choroby, taka codzienna praktyka może zaszkodzić maluchowi. Cola, przy częstym spożyciu, powoduje:

  • wzrost ciśnienia krwi
  • bezsenność
  • problem z koncentracją
  • nadpobudliwość

Napoje gazowane w nadmiarze mogą też zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości, co w przypadku dzieci, które rosną, jest bardzo niebezpieczne. Zbyt częste spożywanie słodkiego napoju może też prowadzić do upośledzenia tolerancji glukozy. Dlatego nie warto przyzwyczajać dziecka do smaku coli.

Źrodło: sosrodzice.pl, nowafarmacja.pl, everydayhealth.com