Oceń
Czy cola może pomóc w leczeniu grypy żołądkowej u dziecka? Zdania na ten temat są podzielone. Zobacz, czy ta metoda jest bezpieczna
- W jaki sposób cola pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego?
- Jak podawać colę na wymioty i biegunkę?
- Cola dla dziecka tylko w umiarkowanych ilościach. Skutki uboczne codziennego picia coli
Wymioty u dziecka to źródło ogromnego stresu rodziców. Zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które bardzo szybko się odwadniają. Chcąc pomóc dziecku, próbujemy różnych metod. Jedną z porad, o jakich można przeczytać w internecie, jest podanie choremu maluchowi coli. Napój jest polecany na wymioty, nudności, grypę jelitową, zatrucia pokarmowe. Metodę tę zalecają również niektórzy lekarze. Zwolennicy sposobu podkreślają, że cola została opracowana przez aptekarza i pierwotnie miała pomagać na ból głowy i brzucha.
W jaki sposób cola pomaga w dolegliwościach układu pokarmowego?
Cola podawana w niewielkich ilościach może łagodzić odruch wymiotny i mdłości. W przypadku zatrucia może pomóc choremu przetrwać najtrudniejszy moment, gdy nie jest w stanie nic jeść. Cola pomaga również dostarczyć kalorii i podnosi cukier.
Jak podawać colę na wymioty i biegunkę?
W stosowaniu coli jako remedium na zatrucie pokarmowe nie chodzi o podawanie dziecku zimnego, gazowanego napoju w puszce. Cola powinna być odgazowana, w temperaturze pokojowej (można podgrzać napój w garnku). Napój należy podawać dziecku w niewielkich ilościach (np. 100 ml), kilka razy dziennie, po łyżeczce. Nie chodzi o to, aby chore dziecko za pomocą coli gasiło pragnienie. Sposób ten warto też omówić z lekarzem. Należy pamiętać, że u dziecka może wystąpić reakcja alergiczna na któryś ze składników napoju.
W każdym przypadku, przy silnych wymiotach u dziecka, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, ponieważ nieprawidłowe postępowanie może doprowadzić do poważnych powikłań.
Cola dla dziecka tylko w umiarkowanych ilościach. Skutki uboczne codziennego picia coli
Niestety, nie ma żadnych dowodów medycznych na to, by cola pomagała w dolegliwościach układu pokarmowego. O ile jej doraźne podawanie może pomóc przetrwać najtrudniejszy moment choroby, taka codzienna praktyka może zaszkodzić maluchowi. Cola, przy częstym spożyciu, powoduje:
- wzrost ciśnienia krwi
- bezsenność
- problem z koncentracją
- nadpobudliwość
Napoje gazowane w nadmiarze mogą też zwiększać ryzyko osteoporozy i złamań kości, co w przypadku dzieci, które rosną, jest bardzo niebezpieczne. Zbyt częste spożywanie słodkiego napoju może też prowadzić do upośledzenia tolerancji glukozy. Dlatego nie warto przyzwyczajać dziecka do smaku coli.
Źrodło: sosrodzice.pl, nowafarmacja.pl, everydayhealth.com
Oceń artykuł