Chrapanie u dziecka - jakie są przyczyny tej przypadłości?

Redakcja
17.05.2019
Aktualizacja: 09.10.2020 10:40
Dziecko chrapie
fot. Shutterstock

Chrapanie u dziecka bardzo często budzi obawy i niepokój wśród rodziców. W końcu dorośli nie są przyzwyczajeni to chrapania u maluchów. Koniecznie sprawdź, jakie są przyczyny chrapania u dzieci!

Chrapanie u dzieci to dość często występująca dolegliwość. Tej przypadłości nie można zbagatelizować! Koniecznie należy udać się do lekarza pediatry, który spróbuje znaleźć przyczynę chrapania u dzieci. Później konieczne jest wdrożenie skutecznego leczenia!

Zobacz także: Gorączka u dziecka bez innych objawów - kiedy należy zgłosić się do lekarza? 

Chrapanie u dziecka – jakie są przyczyny

Podobnie jak u osób dorosłych, chrapanie u dziecka ma wiele przyczyn. Część z tych czynników ustępują samoistnie, z czasem, inne natomiast wymagają specjalistycznego leczenia.

Przyczyny chrapania u dziecka to między innymi:

  • Alergia

Chrapanie u dziecka może być spowodowane alergią. Na negatywną jakość snu szczególnie narażone są dzieci, u których w przebiegu alergii występuje kichanie, katar i przekrwawieni błony śluzowej nosa. Nieżyt nosa występujący przy alergii powoduje senność w ciągu dnia, ciągłe zmęczenie, utratę dobrego humoru, a także chrapanie oraz bezdech senny.

  • Przerośnięte migdałki

O problemie przerośniętych migdałków mówimy wtedy, gdy migdałki za bardzo się rozrosną. Wpływ na to mogą mieć przebyte w przepości przez malca infekcje. Nietypowy rozmiar migdałów może doprowadzić do problemów z połykaniem, a także doprowadzić do niedosłuchu.

  • Wiotkość krtani

Przyczyną chrapania u dziecka może być wiotkość krtani. Ta dolegliwość dotyczy głównie noworodków i niemowlaków. Część z nich ma jeszcze nie wszystkie rozwinięte elementy chrzęstne krtani. Wiotkość tego narządu powoduje, że przy oddychaniu pojawia się świst. Temu dość specyficznemu rodzajowi chrapania u najmłodszych mogą towarzyszyć: duszności, charczenie, a także problemy z oddychaniem.

Kolejną przyczyną, która może powodować chrapanie u dziecka jest niedrożność nosa. Spowodowana jest ona przez ograniczenie przepływu powietrza w jednej lub obu przegrodach nosowych. Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo wiele. Za jej wystąpienie może odpowiadać nieodpowiednia budowa anatomiczna nosa, polipy w nosie, czy skrzywienie przegrody nosowe. Jednak na pojawienie się niedrożności nosa mogą mieć także przyczyny nieanatomiczne, np. zapalenie zatok, czy nieodpowiednie aplikowanie

  • Bierne palenie

Dziecko, przy którym palone są papierosy oraz inne wyroby tytoniowe, narażone się na obrzęk oraz podrażnienie górnych dróg oddechowych. Może to w efekcie powodować chrapanie.

Chrapanie u dziecka a bezdech senny

Jeśli chrapaniu u dziecka towarzyszy bezdech sennym (trwa on zazwyczaj kilka sekund) do płuc dziecka nie dociera odpowiednia ilość tlenu. Maluch jest wtedy niedotleniony – ma to wpływ na jego rozwój. Może on być wolniejszy w porównaniu do rozwoju jego rówieśników. Dodatkowo dziecko, które cierpi na bezdech senny często wybudza się w nocy, żeby złapać powietrze. Jego sen jest niespokojny. Bezdech senny powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą.

Chrapanie u dziecka – leczenie

Aby rozpocząć leczenie chrapania u dziecka, należy najpierw ustalić przyczynę tej dolegliwości. To głównie od tej przypadłości będzie uzależnione leczenie.

W niektórych przypadkach, chrapanie może minąć samoistnie, gdy jest np. wywołane alergią lub wiotkością krtani. Niestety u niektórych malców konieczna może się okazać operacja.

Bardzo też ważna jest higiena snu. Maluch musi spać w przewietrzonym pomieszczeniu, w którym nie jest ani za sucho i tym bardziej za gorąco. Warto też pamiętać o tym, że najlepsza pozycja do spania jest na boku.

Zobacz także: Cukrzyca u dzieci - jak ją szybko rozpoznać?

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.