Zamknij

Chrapanie u dziecka: czy to niebezpieczne? Przyczyny chrapania

11.10.2021
Aktualizacja: 11.10.2021 15:01
Chrapanie u dziecka
fot. hutterstock

Chrapanie u dzieci jest często lekceważone, a to duży błąd. Chrapanie jest oznaką, że przepływ powietrza w czasie snu jest zaburzony, więc dziecko może mieć problemy z układem oddechowym. Możliwych przyczyn chrapania u dzieci jest wiele, większość z nich da się skutecznie wyleczyć. Dlaczego dziecko chrapie? Wyjaśniamy.

  1.  Dlaczego dziecko chrapie? Przyczyny chrapania
  2. Chrapanie u dziecka a bezdech senny
  3. Czy chrapanie u dziecka jest groźne? 

Chrapanie u dzieci to dość często występująca dolegliwość, której jednak nie można zbagatelizować. Chrapanie może być sygnałem ostrzegawczym i świadczyć o tym, że dziecko dręczy infekcja, alergia, a nawet można choroba.  

W trakcie snu mięśnie okalające gardło wiotczeją i tylna część gardzieli opada. Gardło się zwęża i do oddychania pozostaje tylko niewielka szczelina. Wiotkie ściany dróg oddechowych wprawiane są w drganie przez przepływające powietrze. 

Gdy drogi oddechowe są niedrożne, powstaje problem z nabraniem powietrza. Wtedy dziecko zaczyna spać z otwartymi ustami, by ułatwić sobie oddychanie. Przez otwarte usta wydobywa się drganie, co wywołuje nieprzyjemne dla ucha dźwięki zwane chrapaniem.

 Dlaczego dziecko chrapie? Przyczyny chrapania

Podobnie jak u osób dorosłych, chrapanie u dziecka może mieć wiele przyczyn. Najczęstsze są infekcje i alergia, powodujące niedrożność nosa, ale powodem chrapania może być również poważna dolegliwość.

Przyczyny chrapania u dziecka:

ALERGIA: przepływ powietrza podczas snu jest utrudniony z powodu obrzęku błony śluzowej gardła i nosa.

PRZEROŚNIĘTE MIGDAŁKI: powiększone migdałki podniebne lub przerost trzeciego migdała, są główną przyczyną chrapania u dzieci i mogą prowadzić do obturacyjnego bezdechu sennego. Nabrzmiałe migdałki blokują drogi oddechowe, co utrudnia oddychanie.

WIOTKOŚĆ KRTANI: to problem, który dotyka głównie noworodków i niemowlaków, w większości przypadków nie jest poważnym stanem i mija samoistnie do czasu, gdy dziecko osiągnie wiek 18-20 miesięcy.

NIEDROŻNOŚĆ NOSA: spowodowana przez ograniczenie przepływu powietrza w jednej lub obu przegrodach nosowych. Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo wiele. Za jej wystąpienie może odpowiadać nieodpowiednia budowa anatomiczna nosa, polipy w nosie, czy skrzywienie przegrody nosowe, a także infekcje, w tym zapalenie zatok. Gdy nos jest zatkany, dziecko naturalnie zaczyna oddychać w nocy przez usta.

BIERNE PALENIE: dziecko, przy którym palone są papierosy oraz inne wyroby tytoniowe, narażone jest na obrzęk oraz podrażnienie górnych dróg oddechowych. Może to w efekcie powodować chrapania.

Chrapanie u dziecka a bezdech senny

Jeśli chrapaniu towarzyszy bezdech sennym (trwa on zazwyczaj kilka sekund) do płuc dziecka nie dociera odpowiednia ilość tlenu. Maluch jest wtedy niedotleniony – ma to wpływ na jego rozwój. Może mieć problemy z funkcjonowaniem w ciągu dnia — jest niewyspany, nie może się skoncentrować, źle się czuje.  Dziecko, które cierpi na bezdech senny, często wybudza się w nocy, żeby zaczerpnąć powietrza. Jego sen jest niespokojny. Bezdech senny powinien być skonsultowany z lekarzem pediatrą.

Czy chrapanie u dziecka jest groźne? 

Przyczyny chrapania u dzieci są zwykle niegroźne i łatwe do wyleczenia. Chrapanie ustępuje samoistnie po wyleczeniu infekcji lub wdrożeniu leczenia alergii. Zdarza się jednak, że z powodu chrapania pojawią się niebezpieczne dla zdrowia konsekwencje, takie jak niedotlenienie czy bezdech senny.

Co powinno zaniepokoić opiekunów? Przede wszystkim poranne bóle głowy, ciągłe niewyspanie i zmęczenie, zaburzenia koncentracji, osłabienie pamięci i sprawności intelektualnej, skłonność do zasypiania w ciągu dnia, czy też ''pokładanie się'' przy posiłku, podczas odrabiania lekcji itp.

Chrapanie jest wskazaniem do odbycia konsultacji lekarskiej. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do pediatry, który może skierować do laryngologa lub innego specjalisty, jeśli uzna to za konieczne.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: optimum.pl