Dzieci chore na raka stworzą własną wersję "Alicji w krainie czarów"

Monika Piorun
03.07.2017 15:03
Dzieci chore na raka stworzą własną wersję "Alicji w krainie czarów"
fot. cea+, flickr.com, CC BY 2.0

Podopieczni fundacji "Krwinka" - dzieci cierpiące na choroby nowotworowe - nakręcą własną interpretację najsłynniejszego dzieła Lewisa Carrolla. W realizacji w ramach filmoterapii pomogą im m.in. reżyser Robert Gliński i medioznawca dr Małgorzata Jakubowska z Uniwersytetu Łódzkiego.

- Będzie to kolejna produkcja nakręcona przez podopiecznych fundacji. W ubiegłym roku zrealizowali swoją wersję historii o Czerwonym Kapturku, a w 2015 roku powstał western "Bolek, Lolek i Tola na Dzikim Zachodzie jako obrońcy prawa" - wyjaśnia Karolina Albińska z fundacji "Krwinka".

Chore na nowotwory dzieci wraz z rodzicami, personelem medycznym, kadrą pedagogiczną wyjechały do Rogowa koło Łodzi, gdzie spędzą dwa lipcowe tygodnie. Tam podczas pierwszej części turnusu rehabilitacyjno-wypoczynkowego będą rejestrować na taśmie filmowej swoją interpretację "Alicji w Krainie Czarów". Pomagać ma im prof. Robert Gliński z łódzkiej Szkoły Filmowej oraz dr Małgorzata Jakubowska z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej Uniwersytetu Łódzkiego.

Filmoterapia - sposób na zapomnienie o ciężkiej chorobie

Zrzut ekranu 2017-07-03 o 14.31.46

Jak mówi prezes Fundacji "Krwinka" Elżbieta Budny, turnus rehabilitacyjny w formie filmoterapii to dla małych pacjentów onkologicznych, którzy są dopiero na początku długiej drogi do odzyskania zdrowia, niepowtarzalna szansa na bezpieczny i kreatywny odpoczynek od szpitalnej rzeczywistości – wyczerpujących badań i zabiegów.

Podkreśla, że zdaniem lekarzy ta forma spędzania wakacji przynosi bardzo wymierny efekt, bo stan psychofizyczny uczestników wyjazdu widocznie się poprawia. Pracując nad filmem, dzieci gromadzą siły i energię na kolejne miesiące hospitalizacji.

Podopieczni "Krwinki" będą brać udział w całym procesie produkcyjnym. Wniosą swój autorski wkład do scenariusza, przygotują scenografię i kostiumy, staną za kamerą, a także wcielą się w aktorów.

Nowotwór to nie bajka...

Kraina czarów
fot. cea+, flickr.com, CC BY 2.0

"Oprócz znanych wszystkim bohaterów - takich jak Alicja, Kapelusznik czy pan Gąsienica - w naszym filmie będzie wiele nowych postaci i zaskakujących zwrotów akcji, bo chcemy, by podopieczni mieli jak najwięcej swobody twórczej" – wyjaśnia Budny. Dodała, że dodatkowo Gliński ze współpracownikami będzie realizował podczas turnusu film dokumentalny ilustrujący pracę dzieci na planie.

Również wiele atrakcji będzie czekać na dzieci w trakcie drugiego tygodnia pobytu w Rogowie. Ze specjalnym pokazem wystąpi baloniarz. Podopieczni "Krwinki" i ich bliscy wyruszą na przejażdżkę zabytkowymi samochodami oraz kolejką wąskotorową. Odwiedzą także warszawskie Centrum Nauki Kopernik. W trakcie turnusu cyklicznie prowadzona będzie rehabilitacja ruchowa, dogoterapia, zajęcia o charakterze psychoterapeutycznym oraz działania pedagogiczne - warsztaty z animatorem w formie gier i zabaw, a także zajęcia plastyczne.

Fundacja "Krwinka" powstała w 1996 r. w Łodzi z inicjatywy rodziców dzieci cierpiących na choroby nowotworowe. Ma status organizacji pożytku publicznego. W całym kraju pomaga dzieciom dotkniętym chorobami nowotworowymi, ich rodzinom oraz klinikom, w których są leczone. "Krwinka" jest znana m.in. z ogólnopolskiego programu "Dawca Szpiku" i akcji szczepień przeciwko wirusowi HPV.

Zobacz także

królik
fot. cea+, flickr.com, CC BY 2.0

________

zdrowie.radiozet.pl/PAP/π