Zamknij

"To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm". Przybywa dzieci z PIMS

24.11.2020 18:13
PIMS u dzieci po COVID-19
fot. Shutterstock

Eksperci biją na alarm: jest w Polsce coraz więcej dzieci z PIMS, czyli bardzo groźnym zespołem zapalnym, który może prowadzić do niewydolności serca i innych zaburzeń kardiologicznych. Sprawdź, jak rozpoznać objawy PIMS u dziecka.

Przybywa dzieci z ciężkimi objawami PIMS-TS, czyli pediatrycznym wieloukładowym zespołem zapalnym ujawniającym się po przebytym COVID-19. Tylko w ostatnich dziewięciu dniach do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło dziewięcioro takich dzieci.

Prof. Przemko Kwinta, pediatra i neonatolog pracujący w szpitalu w Krakowie powiedział "To jest ten moment, aby zacząć bić na alarm".

Pediatra dodał, że stan dzieci, przebywających w tym momencie w szpitalu, jest ciężki. Mają one niewydolność serca, są w stanie bezpośredniego zagrożenia życia.

Lekarze podkreślają, że PIMS atakuje dzieci w każdym wieku. Dzieci przebywające w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym mają po parę miesięcy, są również kilkulatki i nastolatki. Najstarszy pacjent z PIMS ma 16 lat.

Czym jest PIMS-TS? 

PIMS-TS to dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny związany z zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 (Paediatric Inflammatory Multisystem Syndrome – Temporally Associated with SARS-CoV-2). Choroba ujawnia się po przebytym, także bezobjawowo, COVID-19. Jest to reakcja immunologiczna organizmu. Choroba przypomina zespół Kawasakiego.

Objawy PIMS:

  • wysoka gorączka,
  • wybroczyny w jamie ustnej,
  • zaczerwione oczy,
  • wysypka na dłoniach i stopach, potem na reszcie ciała,
  • osłabienie,
  • objawy ze strony układu pokarmowego,
  • odwodnienie.

Pierwsze objawy przypominają chorobę bostońską (bostonkę).

W przebiegu PIMS może u dzieci dochodzić do zaburzeń kardiologicznych, do niewydolności serca, stwierdza się również zmiany w naczyniach wieńcowych. Jest to choroba atakująca wiele układów w organizmie dziecka, które wymagają jednoczesnej pomocy wielu specjalistów. 

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP