Zamknij

COVID-19 u dzieci: nietypowe objawy. Ma je większość dzieci

18.05.2021
Aktualizacja: 18.05.2021 18:05
Wysypka covidowa u dziecka
fot. Shutterstock

Z badania wynika, że u większości zakażonych koronawirusem dzieci występują nietypowe objawy choroby COVID-19. Tylko u niektórych występuje kaszel, gorączka, skrócenie oddechu. Jakie są nietypowe objawy COVID-19? Na co zwrócić uwagę?

Nietypowe objawy COVID-19 mogą występować u większości dzieci zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Z badania opublikowanego w piśmie ''Scientific Reports'' wynika, że większość dzieci chorych na COVID-19 nie ma objawów takich jak gorączka, kaszel czy skrócenie oddechu. 

Nietypowe objawy COVID-19 u dzieci

Nie tylko kaszel i gorączka. Naukowcy z University of Alabama w Birmingham (USA) przeanalizowali dane zebrane wśród 12 306 dzieci z USA z COVID-19 potwierdzonym w laboratorium i doszli do wniosku, że u dzieci zakażonych koronawirusem występuje szereg nietypowych objawów, które mogą nie być przez rodziców i opiekunów kojarzone z chorobą COVID-19.

Spośród całej grupy badanych dzieci tylko 16,5% miało objawy ze strony układu oddechowego - kaszel i duszność, pozostałe dzieci wykazywały inne objawy:

  • żołądkowo-jelitowe - nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha (13,9% badanych),
  • dermatologiczne - wysypka (8,1% badanych),
  • neurologiczne - ból głowy (4,8% badanych).

Aż 18,8% badanych dzieci miało - gorączkę, złe samopoczucie, bóle mięśni, bóle stawów i zaburzenia węchu lub smaku.

W badanej grupie 5,5 proc. dzieci wymagało hospitalizacji, z czego 17,6 proc. wymagało intensywnej terapii, a nieco ponad 4 proc. – wentylacji mechanicznej. Ryzyko pobytu w szpitalu było najwyższe wśród dzieci czarnoskórych, ale ryzyko pobytu na intensywnej terapii i konieczności zastosowania wentylacji mechanicznej było podobne w różnych grupach etnicznych.

Jak komentują autorzy badania, wyniki te wskazują, że w populacji dzieci chorych na COVID-19 całkiem duży odsetek wymagał hospitalizacji, choć dzieci i nastolatki mają łagodniejszy przebieg choroby niż dorośli.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP, nature.com