Zamknij

Przechorowanie COVID-19 nie uodpornia dzieci na koronawirusa. Nie mają przeciwciał

23.03.2022
Aktualizacja: 25.03.2022 14:45
Przechorowanie COVID-19 a przeciwciała u dzieci
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Niezaszczepione dzieci i nastolatki, które przechorowały COVID-19, nie są chronione przed kolejnym zakażeniem koronawirusem tak jak większość dorosłych ozdrowieńców. Takie zadziwiające wnioski płyną z niedawno opublikowanych badań, które przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych. Rada jest tylko jedna – twierdzą specjaliści.

Większość niezaszczepionych dzieci i nastolatków po przechorowaniu COVID-19 nie ma przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 – wykazało badanie opublikowane w piśmie „Pediatrics”. Potwierdza ono znaczenie szczepień dzieci i młodzieży przeciwko COVID-19. Jak zauważają autorzy publikacji, nie można polegać jedynie na tym, że po infekcji są one bardziej odporne na cięższy przebieg tej choroby i jej powikłania.

Zbadano poziom przeciwciał u nieszczepionych dzieci

Badania prowadzono od października 2020 r. w Teksasie, brało w nich udział 218 dzieci i młodzieży w wieku od 5. do 19. roku życia. Wszystkie w pewnym momencie zachorowały na COVID-19, a 90 proc. z nich nie było szczepionych. Aby zbadać poziom przeciwciał, próbki krwi pobierano im co trzy miesiące.

Po pierwszym pobraniu próbek krwi stwierdzono, że przeciwciała przeciwko COVID-19 występowały u co trzeciego badanego dziecka. Pół roku później przeciwciała nadal obecne były jedynie u co drugiego z nich. Nie stwierdzono też, by poziom przeciwciał różnił się w zależności od przebiegu zakażenia, a zatem czy było ono bezobjawowe, z lekkimi lub ciężkimi objawami.

– Był on takim sam u każdego badanego dziecka – podkreśla w wypowiedzi dla Reutersa dr Sarah Messiah z UTHealth School of Public Health w Dallas. Nie miało też znaczenia, czy dziecko było otyłe oraz jakiej było płci.

Zakażenie koronawirusem nie chroni przed COVID-19

Dr Messiah podkreśla, jak bardzo błędny jest pogląd, iż przebycie zakażenia dobrze chroni przed kolejnymi infekcjami i chorobą. – Niektórzy rodzice tak sądzą, wydaje się im, że dziecko jest już odporne i nie wymaga szczepienia przeciwko COVID-19 – zaznacza specjalistka. – Tymczasem mamy wspaniałe narzędzie dające dodatkową ochronę, a jest nim szczepienie.

Odporność mierzona przeciwciałami przeciwko COVID-19 po pewnym czasie spada u wielu osób – także po podaniu szczepionki, nawet po trzech dawkach. Szczepienia można jednak bezpiecznie powtarzać, zwiększając poziom przeciwciał. Można też ponownie przechorować zakażenie wirusem SARS-CoV-2, choć nigdy nie ma pewności, jaki będzie przebieg choroby – nawet u dzieci, które zwykle łagodnie ją przechodzą.

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: PAP /Zbigniew Wojtasiński