Zamknij

Borelioza u dziecka – jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

04.06.2021
Aktualizacja: 12.10.2021 14:33

Borelioza u dzieci jest trudna do zdiagnozowana z kilku powodów. Jednym z nich są niespecyficzne objawy. Dowiedz się, jakie mogą być objawy boreliozy u dzieci i kiedy trzeba zgłosić się do lekarza.

Borelioza u dziecka - objawy
fot. Shutterstock
 1. Borelioza u dzieci: objawy
 2. Borelioza u dziecka: diagnoza
 3. Borelioza u dziecka: leczenie

Borelioza (wywoływana przez krętki Borrelii) to podstępna i groźna choroba dla osób w każdym wieku, zwłaszcza dla dzieci. Przede wszystkim dlatego, że łatwo ją przegapić w pierwszej fazie choroby. Może tak być z dwóch powodów:

 1. Braku rumienia wędrującego, czyli najbardziej charakterystycznego objawu choroby (szacuje się, że pojawia się on u co 10. zarażonego dziecka).
 2. Przeoczenia kleszcza (kleszcze często kąsają dzieci w głowę i nie są widoczne pod włosami).

Wykrycie choroby w drugiej lub trzeciej fazie sprawia, że trudniej się ją leczy i szanse na całkowite wyleczenie są znacznie mniejsze.

Borelioza u dzieci: objawy

Niestety niektóre objawy boreliozy u dzieci są niespecyficzne, bo mogą sugerować inne problemy zdrowotne lub psychiczne. Na przykład złe samopoczucie, rozdrażnienie, trudności z koncentracją częściej przypisuje się fobii szkolnej niż boreliozie.

Pewne objawy, zwłaszcza jeśli pojawiają się bez konkretnej, obiektywnej przyczyny, mogą świadczyć o boreliozie u dziecka. Należą do nich:

 • zmęczenie (ciągłe lub okresowe) – dziecko może nagle nie mieć sił na zabawy, które do tej pory nie sprawiały mu trudności lub być energiczne, by za chwilę całkowicie opaść z sił;
 • bóle mięśni – dziecko często nie potrafi opisać źródła bólu, czasami może pojawiać się poranna sztywność szyi lub górnej części pleców, niektóre dzieci z powodu osłabienia mięśni mają problem z aktywnością fizyczną, a nawet chodzeniem;
 • bóle głowydziecko skarży się na ból głowy lub ucisk na głowie;
 • bóle stawów – to jeden z charakterystyczniejszych objawów boreliozy u dziecka. Dziecko zwykle skarży się, że boli je kolano, łokieć, biodro, ramiona (ból może się przemieszczać), czasami dłonie, stopy, nadgarstki, palce. Dziecku trudno jest opisać taki ból, więc uwagę rodzica powinno zwrócić ciągłe pocieranie bolącego miejsca;
 • stan podgorączkowy i pocenie się w nocy – u dzieci z boreliozą często pojawia się stan podgorączkowy, mogą pojawić się też dreszcze, czy zwiększona potliwość podczas nocnego odpoczynku;
 • zmiany w zachowaniu, np. zwiększona drażliwość lub impulsywność, nietypowe lub nagłe zmiany osobowości, np. wybuchy agresji, wściekłości, trudności w nauce z powodu problemów z koncentracją, mgła mózgowa (dzieci nagle zapominają wielu rzeczy, mogą mieć problem z przyswajaniem niektórych informacji);
 • zwiększona wrażliwość na światło, dźwięk, dotyk, a nawet smak – zmysły dziecka mogą stać się niezwykle wrażliwe;
 • problemy ze snem – dziecko może spać zbyt długo lub wręcz przeciwnie może mieć problemy z zasypianiem. Mogą pojawić się lęki nocne, niepokój;
 • problemy z pęcherzem moczowym – dziecko może odczuwać częstszą potrzebę oddawania moczu lub ból podczas sikania;
 • ból brzucha – u dziecka z boreliozą mogą pojawiać się bóle brzucha oraz problemy trawienne (nudności, wymioty).

Jeśli u Twojego dziecka pojawiły się takie objawy, skontaktuj się ja najszybciej z lekarzem, który skieruje dziecko na odpowiednie badania. Opóźnienie diagnozy może pogorszyć stan dziecka – choroba może przejść do drugiej lub trzeciej fazy, czyli sytuacji, gdy krętki Borrelii rozprzestrzeniają się po całym organizmie. Choroba atakuje wówczas również ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy i określana jest jako neuroborelioza.

Borelioza u dziecka: diagnoza

Podstawą rozpoznania boreliozy u dzieci są dodatnie wyniki badań serologicznych oraz występowanie objawów klinicznych. Niestety ten proces może trwać długo z dwóch powodów:

 • w początkowym okresie choroby testy mogą być ujemne,
 • objawy są niespecyficzne i często przez rodziców zrzucane na karb innych problemów.

Dlatego tak ważna jest obserwacja zachowania i samopoczucia dziecka.  

Przeciwciała zaczynają się wytwarzać dopiero 4.-8. tygodnia po zakażeniu. Najpierw pojawiają się przeciwciała klasy IgM (świadczą one o świeżej infekcji), a potem IgG (które utrzymują się znacznie dłużej).

Borelioza u dziecka: leczenie

Leczenie boreliozy średnio trwa 10-21 dni. Dziecko otrzymuje antybiotyk doustnie lub dożylnie (czasami konieczna jest zmiana antybiotyku, gdy dziecko nie reaguje na leczenie). Leczenie boreliozy jest najskuteczniejsze, gdy choroba zostanie wykryta w pierwszej fazie. Zdarza się, że po leczeniu pojawia się zespół poboreliozowy – dziecko może być zmęczone, mieć bóle głowy, stawów czy mięśni, a także problemy z koncentracją (te objawy nie oznaczają nawrotu choroby, ale warto je skonsultować z lekarzem!).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: "Borelioza. Jak wystrzegać, jak rozpoznać, jak leczyć", Małgorzata Radomska, Wydawnictwo Harda, Warszawa 2019