Zamknij

Bóle wzrostowe u dziecka a białaczka. 10 alarmujących sygnałów

10.01.2022
Aktualizacja: 10.01.2022 10:30
Bóle wzrostowe u dzieci. Jak odróżnić je od choroby?
fot. Shutterstock

Bóle kończyn u dzieci są trudne do zdiagnozowania. Choć najczęściej są związane z okresem intensywnego wzrastania, w niektórych przypadkach stanowią jeden z objawów poważnej choroby, na przykład białaczki. Co warto wiedzieć o bólach wzrostowych u dziecka i kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Bóle wzrostowe dotyczą niemal 40 procent dzieci na całym świecie. Pojawiają się zwykle około trzeciego roku życia i mogą towarzyszyć dziecku nawet do ukończenia 12 lat. Dotyczą głównie kończyn dolnych (stóp, łydek czy ud), jednak mogą występować również w obrębie ramion i rąk. Ich nasilenie różni się u każdego dziecka, jest związane również z progiem bólu. U niektórych maluchów bóle wzrostowe wiążą się jedynie z delikatnym dyskomfortem, natomiast u innych dzieci dolegliwości utrudniają normalne funkcjonowanie. Najmłodsi mogą manifestować ból poprzez utykanie, odmawianie chodzenia, płacz podczas spacerów. Zdarza się, że dzieci, które niedawno nauczyły się chodzić, wracają do etapu raczkowania.

Ze względu na to, że bóle wzrostowe często pojawiają się wieczorem, niektóre dzieci regularnie budzą się w nocy. Tego rodzaju ból ma charakter napadowy i trwa od kilku do kilkunastu minut. Przyczyny bólu wzrostowego u dzieci cały czas są badane. Jednym z powodów może być fakt, że ścięgna „nie nadążają” za intensywnym rozwojem kości. Dolegliwości mogą nasilać się również po intensywnym wysiłku. W grupie zwiększonego ryzyka, jeśli chodzi o występowanie bólu wzrostowego, są dzieci cierpiące na metaboliczne choroby mięśni, zespół niespokojnych nóg czy nadmierną ruchomość stawów. Ból jest bardziej nasilony również u dzieci z wadami postawy (m.in. skoliozą). Bóle wzrostowe same w sobie nie stanowią powodu do niepokoju i zwykle mijają samoistnie, gdy kończy się intensywny czas wzrostu kości, czyli zazwyczaj u dzieci w wieku około 12 lat. W niektórych sytuacjach bóle kończyn mogą jednak świadczyć o poważnych chorobach, takich jak infekcje wirusowe, nowotwory (głównie białaczka) czy przewlekłe zapalenie kości. Jak rozpoznać ból wzrostowy?

Bóle wzrostowe – najważniejsze objawy

Bóle wzrostowe wyróżniają się przede wszystkim nagłymi atakami, które pojawiają się kilka lub kilkanaście razy na dobę. Inne objawy świadczące o bólu wzrostowym to m.in.:

 • pojawianie się bólu w godzinach wieczornych
 • ustępowanie bólu po przyjęciu leków
 • brak innych zaburzeń chodzenia u dziecka
 • brak nieprawidłowości w badaniu lekarskim (badania radiologiczne, morfologia, OB, CRP)
 • lokalizacja bólu (głównie w okolicach piszczeli

Ból zazwyczaj jest symetryczny, obustronny i nie towarzyszą mu inne objawy. Jakie sygnały powinny nas zaalarmować?

Bóle wzrostowe a choroby: 10 niepokojących sygnałów

Jeżeli bóle kończyn pojawiają się bardzo często i uniemożliwiają dziecku chodzenie, a dodatkowo towarzyszą im inne dolegliwości, należy jak najszybciej wykonać badania, w celu wykluczenia chorób. Wśród najważniejszych alarmujących symptomów u dziecka możemy wymienić:

 • ból, który nie ustępuje po przyjęciu leków
 • brak apetytu
 • jednostronność bólu
 • gorączka
 • trudności w poruszaniu kończyną
 • senność
 • ból kolana (guzy często są zlokalizowane w tym miejscu)
 • utrata masy ciała
 • występowanie bólu w innych częściach ciała (np. w okolicach pleców)
 • zaczerwienienie i sztywność kończyn

Bóle wzrostowe u dziecka – diagnostyka

Rozpoznanie bólu wzrostowego u dzieci jest bardzo trudne, ze względu na różne nasilenie dolegliwości. Na początku należy przede wszystkim wykluczyć inne przyczyny występowania bólu. Niezbędne będzie wykonanie badań takich jak morfologia krwi, CRP, OB oraz RTG. W przypadku nieprawidłowych wyników badań, jak i występowania dodatkowych objawów, dalsze leczenie prowadzone jest przez onkohematologa dziecięcego.

Jak łagodzić ból?

Dzieci różnie reagują na bóle wzrostowe, a sposób łagodzenia objawów powinien być dostosowany do indywidualnej kondycji pacjenta. Najczęściej stosuje się masaże i okłady. Pomocne są również specjalne ćwiczenia i ciepłe kąpiele. Dziecko może przyjmować leki przeciwbólowe, jednak taka doraźna kuracja powinna być kontrolowana przez pediatrę. W okresie wzrostu kości u dziecka warto stosować dietę bogatą w produkty zawierające witaminę D i wapń (ryby, nabiał, orzechy, warzywa).

Uwaga!

Powyższa porada nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

Źródło: doz.pl, onkologia-dziecieca.pl, holsamed.pl