Zamknij

Bilanse dzieci zdrowych odroczone do 30 kwietnia. Co ze szczepieniami?

12.03.2020
Aktualizacja: 06.11.2020 02:29

Krajowi Konsultanci w Dziedzinie Medycyny Rodzinnej i Pediatrii zalecili placówkom Podstawowej Opieki Zdrowotnej odroczenie bilansów dzieci zdrowych do 30 kwietnia. Jednak terminy zaplanowanych szczepień nie będą przesuwane. 

Koronawirus a szczepienia i bilans dziecka
fot. Shutterstock

– O ile bilans jest badaniem, którego przełożenie nie powinno mieć negatywnych skutków w przyszłości, o tyle szczepienia są bardzo istotne, ponieważ zapobiegają groźnym chorobom. Dopóki sytuacja w kraju na to pozwoli, nie należy przekładać terminów szczepień dzieci, ale zapewnić im szczególne bezpieczeństwo w tym czasie – uważa Katarzyna Paszkiewicz, lekarka internistka, dyrektorka medyczna w Centrum Medycznym CMP.

Decyzje o przełożeniu bilansów dzieci zdrowych mają na celu ograniczenie ruchu zarówno w placówkach medycznych, jak i przestrzeni publicznej, i są zgodne z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego.

– Mimo, iż dzieci prawdopodobnie przechodzą nowa chorobę bezobjawowo, to należy pamiętać, że mogą przenosić wirusa na inne osoby, dorosłe lub co gorsza starsze, będące w grupie największego ryzyka. Każde działanie, mające na celu ograniczenie kontaktów międzyludzkich jest w tym momencie słuszne – wyjaśniła Katarzyna Paszkiewicz.

Przychodnie powinny zachować szczególną ostrożność i zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, które mają zaplanowane szczepienia i oczekują na badanie kwalifikujące. Ważne jest również zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom po szczepieniu, gdy muszą jeszcze 30 minut przebywać na terenie placówki medycznej. W czasie wykonywania szczepień placówka nie powinna realizować wizyt innych pacjentów.

– Lekarz powinien przeprowadzić dokładne badanie kwalifikujące dziecko do szczepienia, nie tylko w czasie szczególnego zagrożenia koronawirusem. Badanie poprzedzone jest ankietą przedszczepienną oraz pełnym, wywiadem lekarskim na temat ogólnego stanu pacjenta, uczuleń, obciążeń rodzinnych, chorób przewlekłych czy przyjmowanych leków – wyjaśnia dr Katarzyna Paszkiewicz.
Ważne jest również badanie przedmiotowe mające na celu sprawdzenie stanu ogólnego pacjenta. Sprawdza się stan gardła, skóry, śluzówek, bada się brzuch, ciśnienie tętnicze oraz osłuchuje płuca i oskrzela.

Bilanse dzieci zdrowych wykonywane są w 2., 4., 5. lub 6., 10., 14. roku życia i ostatni pomiędzy 16. a 19. rokiem życia dziecka i pozwalają stwierdzić, czy dziecko prawidłowo się rozwija.

Ważne!

W przypadku niepokojących objawów należy – zgodnie z najnowszymi wytycznymi – najpierw zadzwonić do przychodni w celu uzyskania teleporady.

Źródło: goodonepr