Białogard: Porwali noworodka w obawie przed szczepieniami. Sąd ich ukarze?

Monika Piorun
27.10.2017 19:21
Białogard: Porwali noworodka w obawie przed szczepieniami. Sąd ich ukarze?
fot. East News

Matka, która zabrała noworodka ze szpitala, nie godząc się na wykonanie części zabiegów medycznych dziecka została przesłuchana przed Sądem Rodzinnym. Rozprawa odbywała się za zamkniętymi drzwiami, na kolejnej ma być przesłuchiwany ojciec dziecka.

Nie chcieli zaszczepić noworodka, uciekli z nim ze szpitala. Co im grozi?

Sąd Rodzinny w Białogardzie prowadzi postępowanie o częściowe ograniczenie praw rodzicielskich rodziców, którzy w połowie września zabrali noworodka ze szpitala, nie godząc się na wykonanie części zabiegów medycznych wobec dziecka. Rodzina przez tydzień się ukrywała. O ograniczenie praw rodzicielskich wniósł szpital, w którym urodziła się dziewczynka.

- Fakt skierowania wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej bez rozmowy z mamą, dwie godziny po narodzeniu dziecka oznacza, że doszło tutaj do potężnego nieporozumienia. Będziemy chcieli o tym porozmawiać z przedstawicielami drugiej strony. Planujemy zawrzeć jakąś ugodę, bo uważamy, że ktoś zadziałał zbyt pochopnie - zaznaczył Tetela.

Rozprawa nie została zakończona. Przesłuchiwany ma być jeszcze ojciec dziecka, które znajduje się pod opieką lekarza pediatry z przychodni, do jakiej należy córeczka pary.

Cała sprawa o ograniczenie władzy rodzicielskiej w ogóle nie powinna mieć miejsca - powiedział dziennikarzom pełnomocnik rodziny mecenas Arkadiusz Tetela.

Prawne konsekwencje za brak zgody na szczepienie 

Zgodnie z prawomocnym orzeczeniem Sądu Rejonowego w Warszawie brak szczepień przez rodziców nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla dziecka. Są to zabiegi o charakterze profilaktycznym i z tego powodu nie jest uzasadnione kierowanie wniosku o ograniczenie władzy rodzicielskiej. Bez przeprowadzenia badań odporności dziecka, rodzic ma prawo mieć obawy dotyczące wykonania szczepień.

Zobacz także

Zagłosuj

Czy Twoim zdaniem rodzice, którzy porwali noworodka ze szpitala w obawie przed szczepieniami powinni być ukarani?

Liczba głosów:

Zobacz także

___

zdrowie.radiozet.pl/pap/π