Uważaj na zabawki z bateriami guzikowymi. Mogą poważnie zranić dziecko

25.12.2019 09:28
Bateria guzikowa a zdrowie dziecka
fot. Shutterstoock

Baterie guzikowe w zabawkach oraz wielu domowych gadżetach mogą poważnie zranić, a nawet zabić dziecko. Świadczy o tym historia małej dziewczynki z Wielkiej Brytanii. 

W okresie świątecznym dostajemy sporo prezentów, hojnie obdarowywane są zwłaszcza dzieci. Niestety niektóre zabawki mogą być dla nich szczególnie niebezpieczne. Świadczy o tym historia małej dziewczynki z Wielkiej Brytanii, która połknęła małą, płaską baterię, znajdującą się w jednej z jej zabawek. Znajdujący się w niej kwas akumulatorowy przepalił jej przełyk. Dziewczynka doświadczyła ogromnego bólu, a jej życie było poważnie zagrożone. W ciężkim stanie trafiła do szpitala, gdzie była podtrzymywana przy życiu.

Sophie Skill z Sheffield – bo to o niej mowa w tej historii – spędziła w szpitalu wiele dni, była podtrzymywana przy życiu, a lekarze z determinacją walczyli o jej życie i zdrowie. Jej mama – Clare Skill – nie wie, kiedy córka połknęła tę baterię, ale przestrzega innych rodziców, by dokładnie sprawdzali zabawki dziecka, zanim je dadzą im do zabawy.

Dziewczynka po połknięciu baterii bardzo cierpiała. – Ciężko oddychała, płakała, wręcz krzyczała z bólu. Nigdy wcześniej czegoś takiego nie słyszałam – opowiadała dziennikarzom mama dziewczynki. Szybko zawiozła ją do szpitala, gdzie natychmiast przeprowadzono zabieg operacyjny i wyjęto dziewczynce baterię. Choć pomoc nadeszła bardzo szybko, obrażenia, których doznało dziecko, były bardzo poważne. Kwas z baterii przepalił małej przełyk i część płuca.

Ta historia – zdaniem lekarzy – nie jest wyjątkowa. Do takich sytuacji dochodzi bardzo często. Baterie guzikowe zasilają wiele elektronicznych gadżetów i zabawek, a nawet dekoracji świątecznych. Wystarczy chwila nieuwagi, by maluch wsadził do buzi baterię, która przypomina monetę. Nie wszystkie tego typu przypadki kończą się szczęśliwie.
Niebezpieczne mogą być również zużyte baterie. Zawierają w sobie bowiem wystarczającą ilość kwasów, by poważnie zranić dziecko i osobę dorosłą również.

Baterie guzikowej – jak uchronić dziecko przed nimi?

  • Upewnij się, czy zabawki i inne produkty, wykorzystujące baterie guzikowe, mają zamykane komory na baterie. Sprawdź, czy dziecko ich na pewno nie otworzy.
  • Uważaj na przedmioty, takie jak muzyczne kartki z życzeniami, bezpłomieniowe świece i piloty, ponieważ ich przegródki na baterie mogą nie być zamykane i dziecko w łatwy sposób może wyjąć z nich baterię.
  • Upewnij się, że zapasowe baterie (ale również te zużyte) są przechowywane poza zasięgiem dzieci.

Ważne!

Jeśli podejrzewasz, że dziecko połknęło baterię, niezwłocznie wezwij karetkę lub zawieź je do szpitala. Tu liczy się czas!

Zobacz, co może zrobić w organizmie Twojego dziecka bateria guzikowa – zdjęcie poniżej. Na stronie BBC znajdziesz cały film z tym doświadczeniem.

Działanie baterii guzikowej
fot. Działanie baterii guzikowej

Źródło: BBC