Zamknij

Banki Mleka Kobiecego – co warto o nich wiedzieć?

Alicja Bartosiak
19.08.2021 09:00

Banki Mleka Kobiecego to profesjonalne laboratoria, których misją jest pozyskiwanie mleka od Honorowych Dawczyń. Dla kogo i po co zostały stworzone? Kto może z nich skorzystać?

Banki Mleka Kobiecego – co warto o nich wiedzieć?
fot. Shutterstock

Mleko matki pełni ważną rolę w życiu małego człowieka – zawiera wszystko, czego potrzebuje nowo narodzone dziecko. Pomimo rozwoju technologicznego, stworzenie odpowiednika mleka kobiecego nie jest jeszcze możliwe. W sytuacji przedwczesnego porodu lub chorób u noworodka pokarm biologicznej mamy (lub mleko z Banku Mleka Kobiecego) działa niczym najlepsze lekarstwo. Misją Banków Mleka Kobiecego jest niesienie pomocy małym pacjentom w tych najtrudniejszych przypadkach.

Mleko z Banku Mleka Kobiecego – dla kogo?

Podawanie dziecku kobiecego mleka w początkowym okresie życia ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Nawet jeżeli nie jest to mleko biologicznej mamy, jest przyswajane dużo lepiej niż mleko modyfikowane. Mleko z Banku Mleka Kobiecego chroni dziecko przed infekcjami i dostarcza mu specyficzne białka i tysiące składników odżywczych, których nie da się wyprodukować podczas procesu technologicznego. Dla wcześniaków i noworodków mleko kobiece ma wartość najbardziej cennego leku.

Karmienie kobiecym mlekiem zmniejsza ryzyko rozwoju martwiczego zapalenia jelit i wspomaga rozwój dziecka. Dodatkowo pokarm chroni przed nagłą śmiercią łóżeczkową. Ideą Banku Mleka Kobiecego jest dostarczanie mleka kobiecego najbardziej potrzebującym pacjentom – wcześniakom i noworodkom, które urodziły się chore. W ich przypadku mleko jest traktowane jak lekarstwo, od którego zależy ich życie. 

Jak zostać Honorową Dawczynią Mleka?

Warto wiedzieć, że proces rekrutacji dawczyni obejmuje kilka etapów. Ideą Banku Mleka Kobiecego jest dostarczanie potrzebującym noworodkom mleka najwyższej jakości, dlatego dawczyni jest poddawana niezbędnym badaniom. Wykonuje się badania w kierunku HIV, HCV, HBs, WR (kiła), CMV. Następnie lekarz przeprowadza wywiad ginekologiczny z potencjalną dawczynią. Kolejnym etapem rekrutacji jest wystawienie opinii przez lekarza, który podejmuje decyzję o tym, czy kobieta może zostać dawczynią.

Po zakończonym procesie rekrutacji przyszła dawczyni otrzymuje wszystkie niezbędne wskazówki dotyczące technicznych aspektów oddawania mleka do banku. Współpraca z Bankiem Mleka Kobiecego jest honorowa, co oznacza, że dawczyni nie otrzymuje żadnego honorarium. Dawczynią nie może zostać kobieta, która choruje na choroby przewlekłe lub przyjmowała hormon wzrostu w ostatnim czasie. Dyskwalifikacja dotyczy również kandydatek, które są uzależnione od papierosów lub spożywają więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie (lub duże ilości innych napojów zawierających kofeinę).

Badanie składu mleka Dawczyni

Analiza składu mleka to bardzo ważny element działalności Banku Mleka Kobiecego. Szczegółowe badania pomagają oznaczyć jego wartość odżywczą. Analiza składu mleka odbywa się za pomocą analizatora składu mleka kobiecego. Parametry, które poddaje się analizie, to:

  • Wartość energetyczna (kcal/100 ml)
  • Tłuszcz (g/100 ml)
  • Węglowodany (g/100 ml)
  • Białko ogólne (g/100 ml)
  • Białko odżywcze (g/100 ml)

Dane pozyskiwane dzięki badaniom pomagają dostosować wartości odżywczej mleka z Banku Mleka do zapotrzebowania wcześniaków i chorych noworodków.

Najważniejszy etap: proces pasteryzacji mleka

Po pobraniu mleka od dawczyni następuje proces jego pasteryzacji. To obróbka cieplna mleka kobiecego w temperaturze 62,5 stopnia przez 30 minut.  Proces pasteryzacji kontroluje się dzięki specjalnej sondzie. Pasteryzacja jest stosowana w celu uzyskania czystości mikrobiologicznej mleka.

Ważne:

Tylko mleko Honorowej Dawczyni zapisanej do Kobiecego Banku Mleka jest przekazywane beneficjentom.

Bank Mleka Kobiecego: gdzie się zgłosić, gdy chcemy oddać mleko?

Banki Mleka Kobiecego działają w niemal każdym województwie – zazwyczaj przy jednym ze szpitali, w którym znajduje się oddział położniczy. Wykaz banków mleka dostępny jest na stronie Fundacji Bank Mleka Kobiecego. Szczegółowe informacje na temat organizacji pracy Banku Mleka Kobiecego możemy uzyskać również w szpitalu.
Jeżeli jesteś karmiącą mamą i chcesz oddać zapasy swojego mleka do Banku, niestety nie jest to możliwe. Tylko mleko, które zostało poddane analizie, jest wykorzystywane w Banku. Swoje mleko można jednak przekazywać do badań naukowych, co również jest bardzo cennym darem.

Źródło: bankmleka.grupaneomedic.pl/szpitalmadalinskiego.pl